Devlet Hava Meydanları (DHMİ) Genel Müdürü olduğu dönemde 24 çalışanla birlikte yolsuzluk suçlamalarından yargılanan ve görevinden alınarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme (UHD) Bakanlığı’nda müşavirliğe getirilen Orhan Birdal, AKP Erzincan Milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa etti.

yolsuzluktan-yargilanan-eski-genel-mudur-akp-den-aday-adayi-69386-5

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre DHMİ Genel Müdürü olduğu dönemde Cumhuriyet Savcısı Mustafa Başer’in incelemeleri takılan Birdal hakkında usulsüz ihalelere onay vermek, evrakta sahtecilik yapmak ve ihaleye fesat karıştırmak suçlamaları ile geçtiğimiz yıl dava açılmıştı. İlk mahkemeye katılmayarak hakkındaki iddiaları yanıtlamayan Birdal, 21 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile UHD Müşavirliği’ne getirilmişti.
Yolsuzluk tespitleri
DHMİ davasında yargılanan AKP Erzincan Milletvekili aday adayı Orhan Birdal hakkındaki iddialar bununla da sınırlı değil. 2007 yılında Genel Müdürlüğüne getirildiği DHMİ’nin 2012 yılı faaliyet raporunda Sayıştay, kurumun devleti milyonlarca lira zarara uğrattığını tespit etmişti.

2012 yılı için denetçiler tarafından hazırlanan Sayıştay raporuna göre DHMİ, güvenlik hizmetleri dolayısıyla 6 milyon 498 bin lira zarara uğratıldığı tespit ediliyor. Raporda, 2005 yılından 2012 yılına kadarki süreçte hizmet alımlarına ilişkin değerlendirme hatası sebebiyle yanlış uygulama olduğu iddiasının araştırılmaya değer görüldüğü belirtiliyor. Ayrıca, Özel Güvenlik Hizmeti alımına ilişkin fiyat farkı ödemelerinde 2011 yılı Kasım ayı ve Teknik Hizmet alımına ilişkin fiyat farkı ödemelerinde ise 2012 yılı Şubat ayı itibariyle hatalı uygulamaya son verildiği saptanıyor. Teftiş Kurulu Raporu’nun sonuç bölümünde ise 6 milyon 498 bin liralık zarar tespit edildiği ifade edilerek şöyle deniliyor: “Yüklenici firmalar tarafından fazla hesaplanarak düzenlenen fiyat farkı fatura tutarlarında aynen ödenmesi sonucu toplam olarak 6.498.135,35 lira kurum zararı meydana geldi.”

Aynı ilden adaylık
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı bir başka kurum olan TCDD’nin Eski Genel Müdürü Süleyman Karaman da 7 Haziran seçimleri öncesinde görevinden istifa ederek Erzincan’dan AKP milletvekili aday adayı olmuş, ancak milletvekili kesin aday listesine girememişti. Karaman da, TCDD Genel Müdürlüğü döneminde 210 milyon liralık iki ayrı ihaleye fesat karıştırıldığı ve rüşvet alındığı iddialarıyla yargılanmanın eşiğine gelmiş, ancak soruşturmaya takipsizlik kararı verilmişti.