Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla tutuklanan Afyonkarahisar Barosu üyesi avukat Umut Kılıç’ın tahliye talebinin reddedilmesi üzerine avukatı Murat Koç, ‘tutuklama kararının gözden geçirilmesi’ talebiyle dün (24 Nisan 2015) bir kez daha mahkemeye başvurdu.

Afyonkarahisar Barosu üyesi avukat Umut Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘a hakaret suçlamasıyla tutuklanmasının ardından kararın gözden geçirilmesi için ikinci kez başvuru yapıldı. Kılıç’ın meslektaşları da mahkemeye başvurarak, tahliye talebi bulundu. Başvuruda, Kılıç’ın sabit ikametgâh sahibi olduğu ve Afyonkarahisar’da avukat olarak görev yaptığına ilişkin belgelere yer verildi.

Sistem Eleştirisi Yaptı

Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre,  Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi de Kılıç’ın tahliyesi için mahkemeye başvurdu. Avukat Neslihan Ceylan Algül’ün verdiği dilekçede, Kılıç’ın sözlerinin bir sistem eleştirisi olduğu savunularak, şöyle denildi: “Bu hukuk skandalından bir an önce dönülmeli ve müvekkil serbest bırakılmalıdır. Hukukun değil, adını koyamadığım başka şeylerin uygulandığı bu ülkede Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddia edilen herkes birer birer tutuklanmakta ve hukuk katledilmektedir. Bırakın hukuku, kanuna dahi aykırı olan bu işlemlere imza atan herkesin bu hukuk katliamında payı ve sorumluluğu büyüktür.”

HSYK’ya Şikayet Edildiler

Ankara Barosu, Avukat Kılıç’ın tutuklanmasına ilişkin kararlara imza atan savcı ve yargıçları ‘görevi kötüye kullanma’ suçu işledikleri gerekçesiyle, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikâyet etti. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da tutuklama kararını veren hâkimin tarihe kara lekeyle geçeceğini söyledi.