Mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılanarak mahkûm edilen ve iç hukuk yollarının tükenmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunan Tunceli Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe’ye Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve barolardan destek geldi

SAVUNMA HAREKETİ.ORG- TBB Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler, Sayman Üye Av. Sabri Erdal Güngör ile Ankara, Batman, Bingöl, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, İzmir, Mardin, Mersin, Rize, Siirt, Şırnak, Tunceli, Van Barosu başkan ve temsilcilerinin katılımıyla Anayasa Mahkemesi önünde 6 Şubat 2015 tarihinde bir basın açıklaması yapıldı.

TBB Başkan Yardımcısı Berra Besler okuduğu basın açıklamasında, hukuk güvenliğinin demokrasilerin yaşamsal temeli olduğu belirtilerek, “Asli görevi yurttaşların hak ve özgürlüklerini korumak, hak ihlallerini gidermek olan avukatın kendisinin hukuk güvenliğinden yoksun kaldığı bir ortamda yurttaşların hukuk güvenliğinden söz edilemez” denildi.

Tunceli Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe’nin mesleki faaliyetleri sebebiyle 6 yıl 3 ay gibi ağır bir ceza aldığına dikkat çekilen açıklamada, “Savunma hakkı adına kabul edilemez bu durumun yanı sıra temyiz incelemesinde de bu kararın alelacele onaylanması, endişelerimizin artmasına neden olmuştur” denildi.

Kararın Uğur Yeşiltepe’nin en verimli çağında, 6 yıl 3 ay gibi uzun bir süre özgürlüğünden yoksun kalması ve baro başkanlığının düşmesi, meslekten çıkarılması gibi ağır sonuçları olacağına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

“Baro Başkanı Yeşiltepe’nin yargılandığı davada iç hukuk yolları tüketilmiş bulunduğundan meslektaşımız Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını bugün kullanacaktır.

17 Ocak 2015 tarihinde yaptığımız Baro Başkanları Toplantısında konu değerlendirilmiş Türkiye Barolar Birliği ve barolarımız tarafından Tunceli Baro Başkanı’na güçlü bir destek verilmesi hususunda mutabakat sağlandığı kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Bu hukuksuzluğun bir an önce giderilmesi için, Avukatlık Kanunu’nun bizlere yüklediği görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle, Türkiye Barolar Birliği olarak, barolarımızla birlikte Tunceli Baro Başkanımızın yanındayız ve sürecin takipçisi olacağız.”

Besler’den sonra Şırnak, Diyarbakır, Bursa, Ankara, İzmir ve Tunceli baro başkanları da konuya ilişlkin görüşlerini açıkladılar. Açıklamanın ardından Tunceli Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.