Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) düzenlediği  “Çevre ve Hukuk” Sempozyumu’nda son dönemde artan çevre mücadelelerin hukuksal boyutu masaya yatırılacak. “Atatürk Orman Çiftliği’nden Gezi Parkı’na Çevre ve Planlama” temasıyla duyurulan sempozyumu bu alanda çalışma yürüten deneyimli hukukçular ı bir araya getirecek.

TBB düzenlediği  “Çevre ve Hukuk” Sempozyumu yarın (20 Aralık 2014 Cumartesi) Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.  Saat 10:00’da TBB başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun açılış konuşması ile çalışmalarına başlayacak olan sempozyum kapsamında ilk oturum TBB Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Necdet Basa tarafından yönetilecek.  Bu oturumda ODTÜ’den Prof. Dr. Çağatay Keskinok “Plan Değişiklikleri, Çevre ve Etik”, ODTÜ’den Öğretim Görevlisi Feridun Duyguluer “Çevre ve Planlama Beraberliğinin Belirsizliği” ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Cumhuriyetin Mimari Mirası ve Planlama Süreci” başlıklı bildirilerini sunacaklar.

Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı Necdet Pamir tarafından yönetilecek olan ikinci oturumda ise Şehir Plancıları Odası 2. Başkanı Ayşe Işık Ezer “Plan Değişikliklerini Besleye Politikalar”, Türkiye Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı Murat Sungur “Bursa ÇED Süreci ve Planlama” başlıklı konuşmaları ile yer alacaklar.

Prof. Dr. Çağatay Keskinok’ubn yöneteceği üçüncü oturumda ise Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Doç. Dr. Süheyla Suzan Alıca “Çevrenin Planlama Yoluyla Korunmasında İdari Yargının İşlevi”,  Danıştay 6. Dairesi Tetkik Hakimi İsmet Can “Planlamaya İlişkin Kararların Yargısal Denetiminde Çevresel Değerlerin Korunmasına İlişkin Yansımalar” başlıklı bildirilerini sunacaklar.

Doç. Dr. Süheyla Suzan Alıca’nın yönetiminde gerçekleşecek olan son oturumda ise Mimarlar Odası Ankara Şubesi Avukatı Gökçe Bolat “AOÇ ve Kaçak Sarayın Yargısal Süreci”, Şehir Plancıları Odası Avukatı Koray Cengiz “Hukuk Devleti ve Yargı Kararlarının Erozyonu,  Ziraat Mühendisleri Odası Avukatı Av. Zuhal Sirkecioğlu Dönmez “Tarım Topraklarının Planlanması” başlıklı bildirileriyle yer alacaklar.