Türkiye Barolar Birliği, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen yasa teklifin Yargıtay’ın işleyişinde önemli değişikler yaratacağı vurgulanarak, “Anlaşılan Yargıtay’da yürütmenin hoşnut olduğu bir görünüm ortaya çıkana kadar görevlendirmeler ve seçimler devam edecektir” denildi. Yargıtay Başkanı Alkan’ın eleştirilerinin Türkiye Barolar Birliği’ninkiler ile örtüştüğünün kaydedildiği açıklamada, “Yargıyı torba yasalarla ve günlük siyasi gerekçelerle şekillendirme arayışları son bulmalıdır” denildi.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Türkiye Barolar Birliği bugün (25 Kaksım 2014)  yaptığı basın açıklamasında, Yargıtay Başkanı Ali Alkan’ın TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak olan, “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” başlıklı teklif hakkında önemli tespitler ve eleştiriler içeren bir açıklama yaptığı hatırlatıldı.

Alkan’ın dile getirdiği kaygıların, teklifin TBMM Adalet Komisyonu görüşmelerinde Türkiye Barolar Birliği’nin dile getirdiği eleştirilerle örtüştüğünün vurgulandığı açıklamada, yasalaştırma usulü de şöyle değerlendirdi:

“Yapılan, son dönemde sıkça uygulanan ‘yasa tasarısını yasa teklifi kılıfında TBMM’ye sunup normal yasalaşma sürecinden kaçırma’dır. Kamuoyuna tartışma imkânı tanımadan, doğrudan ilgili kurumların dahi görüşü alınmadan, çoğunluğa sahip olmanın rahatlığıyla yargı erki ile sürekli oynanmaktadır.”

Yargıtay’da Değişim Yaşanacak

Teklif ile Yargıtay’ın takdir yetkileri azaltıldığının dile getirdiği açıklamada, Yargıtay,’da gerçekleşecek değişikliklere ilişkin şu bilgiler yer verildi:

“Tetkik hâkimlerinin ve Cumhuriyet savcılarının (Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Başyardımcısı ve yardımcılarının) görevlendirilmesinde Yargıtay’ın görüşünün sorulması uygulamasına son verilmektedir. Bu yasa kabul edilirse, Yargıtay yeniden yapılandırılacaktır. Kanunun kabul edilmesi halinde yürürlük tarihinden itibaren 15 gün içinde Yargıtay üyeliği için HSYK tarafından seçim yapılacak olup seçimden sonra Birinci Başkanlık Kurulu yeniden belirlenecek ve oluşan yeni Birinci Başkanlık Kurulu dairelerin iş bölümüne ilişkin karar alacaktır. Bu karar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra Birinci Başkanlık Kurulu daire başkanları, üyeleri ve tetkik hâkimlerinin hangi dairelerde görev yapacağını yeniden belirleyecektir.”

“Hoşnut Kalana Kadar Değiştirilecek mi?”  

Teklifin yasalaşması durumunda Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu seçimleri çok kısa sürede 3. kez yenileneceğinin vurgulandığı açıklamada, “Anlaşılan Yargıtay’da yürütmenin hoşnut olduğu bir görünüm ortaya çıkana kadar görevlendirmeler ve seçimler devam edecektir. Bu durum, yüksek yargıya duyulan güveni kökünden sarsacak niteliktedir” denildi.

Teklif ile Danıştay’ın da iç işleyişinde katılımcılığın azaltılması ve yeniden yapılandırılması da amaçlandığını dile getirildiği açıklama şu ifadeler ile sonlandırıldı:

“Adli yıl açılış töreninin kaldırılmasının ise üzerinde yorum yapmak dahi güçtür. Yürütmenin temsilcilerinin yılda bir kez dahi olsa yargının ve onun ayrılmaz parçası olan savunmanın eleştirilerini dinlemeye tahammülü olmadığını gösteren bu duruma Yüce Meclisimizin de boyun eğmesi halinde ülkemiz adına çok üzücü bir görünüm ortaya çıkacaktır. On yıllara dayanan gelenekleri gündelik siyaset adına bir çırpıda kaldırmak, kurumlara geri dönüşü olmayan zararlar verecektir.”

Konuya ilişkin Türkiye Barolar Birliği’nin raporunu aşağıdaki bağlantıdan  okuyabilirsiniz.
http://savunmahareketi.org/2/tbbden-degisiklik-teklifi-raporu