Türkiye Barolar Birliği, avukatlara yönelik baskı girişimlerine karşı ve güvenlik zafiyeti yaratan idarecilere ilişkin suç duyurusunda bulunmak üzere, üyelerine tespit yapılması için çağrıda bulundu.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) yapılan duyuruda avukatlara yönelik hukuksuz geliştirilen girişimlerin tespit edilmesi ve tutanak altına alınması için çağrıda bulunuldu. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu imzasıyla gönderilen duyuruda şöyle denildi:

“31 Mart’ta İstanbul Çağlayan’daki Adliye’de yaşanan ve avukatlarla uzaktan yakından ilgisi olmayan terör saldırısı bahane edilerek avukatlara meslek itibarımızı zedeleyecek şekilde davranılan adliyelerde;

  1. Hakimlerin, savcıların ve adliye personelinin duyarlı kapılardan geçirilip geçirilmediğinin denetlenmesi;
  2. Bu kişilerin çantalarının x ray cihazlarından geçirilip geçirilmediğinin denetlenmesi;
  3. Adliyelere giren her türlü koli, dosya vs. gibi malzemelerin x ray cihazından geçirilip geçirilmediğinin denetlenmesi;
  4. Güvenlik zaafı yaratan uygulamaların, sorumluluğu görülen idareciler ve güvenlik personeli hakkında Baro Başkanlığınızla birlikte yapacağımız suç duyurularına esas olmak üzere Birlik Başkanlığımıza bildirilmesi konusunda gereğini bilgilerinize sunarım.”