Görevini Seçim Kanunu nedeniyle Mart ayında müsteşarı Kenan İpek’e devreden eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’in Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) yönelik sözlerine tepki geldi. Bozdağ’ın sözlerinin “küçük siyaset” olarak değerlendirildiği açıklamada, hakim ve savcıların ancak bağımsız savunma bulunması durumunda hakim ve savcı olabileceği vurgulandı.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Bozdağ adliyelerde avukatlara üst araması yolu ile yaratılan baskı ortamına ilişkin sorulara dün (4 Nisan 2015) “Bizim Barolar Birliği, CHP genel merkezi gibi çalışıyor. CHP var. Size ne gerek var. Ya siz kapatın ya CHP kapatsın” şeklinde yanıt vermişti. Bozdağ’ın sözleri avukatlara yönelik uygulamaların, boraların ve TBB’nin AKP’nin arka bahçesi haline getirilememesinden kaynakladığına ilişkin kaygıları güçlendirmiş oldu.

TBB’nin bugün (5 Nisan 2015) yaptığı açıklamada ise, TBB’nin yapıcı çözümler üretmeye çalıştığını kaydedilerek,  “Tüm ülkemizi ilgilendiren bu zor süreçte de daima birlik beraberlik dedik; terörü lanetledik, makul çözümler önerdik. Hiçbir zaman hiçbir siyasi partinin ön veya arka bahçesi de olmadık” denildi.

“Savunma Hedef Alınıyor”

TBB’nin hiçbir baskıya da boyun eğmediğine vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Hepimizin derinden etkilendiği ve tüm siyasilerden ve yetkililerden yapıcı yaklaşımlara en çok ihtiyacımız olan bugünlerde – hem de yargı şehidimizle ilgili bir törende önceki Adalet Bakanı’nın hukukçu kimliğini unutarak – ‘küçük siyaset’ yapmasını, Türkiye Barolar Birliği üzerinden avukatları hedef almasını kınıyoruz.”

Açıklamada her devlette hakim ve savcı sıfatlı görevlilerin olduğu vurgulanarak, “Sadece demokrasilerde bağımsız savunma bulunur ve bağımsız savunma sayesinde hakimler hakim, savcılar savcı olabilir” denildi.