Gezi Parkı’nda başlayıp ülkenin dört bir yanına yayılan Haziran Direnişi’ne ilişkin açılan aralarında emek ve meslek örgütlerinin yöneticilerin bulunduğu 26 kişinin yargılandığı Taksim Dayanışması davasından beraat kararı çıktı. Yurttaşlara Gezi Parkı’na toplanma çağrısı yapan Taksim Dayanışması’nda görev alan emek ve meslek örgütü temsilcileri, “örgüt kurmak ve yönetmek” ile suçlanıyordu.

SAVUNMAHAREKETİ.ORG-Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün (29 Nisan 2015) görülen Taksim Dayanışması davasında beraat kararı çıktı. İddianamede Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla insanların Taksim Meydanı’na ve Gezi Parkı’na toplanması “halkı kışkırtmak” olarak değerlendiriliyordu.

Davada Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi Başkanı Beyza Metin, HDP Başkan Yardımcısı Ender İmrek ve HDK Üyesi Haluk Ağabeyoğlu, “suç işlemek için örgüt kurmak”, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen dağılmama”, “halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” ile 5 ile 13 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Süleyman Solmaz, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi II. Başkanı Mehmet Sabri Orcan, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Üyesi Sabiha Sezi Zaman, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Cansu Yapıcı, Kamil Tekerek, Aral Demircan, Mustafa Aytaç, Barış Akar, Ercüment Akdeniz, Erdem Ateş, Erkan Baş, Hakan Dilmeç, Hakan Çelikkaya, Haluk Yüksel, İsmail Sürücüoğlu, Metin Toprak, Murat Sezgin, Ongun Yücel, Öner Yakasız ve Volkan Özer hakkında ise “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten”, 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Yargılananlarının tümünün beraat ettiği Taksim Dayanışma davası, çok sayıda emek ve meslek örgütü temsilcisi tarafından da takip edildi.