Meslektaşımız, Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi bundan tam bir yıl önce, Dört Ayaklı Minare’nin gölgesinde hepimizin gözleri önünde katledildi. Ancak geçen zamana rağmen cinayete ilişkin soruşturmada 3 savcı değişti, iddianame dahi hazırlanamadı ve dosyada gizlilik kararı olmamasına karşın dosyanın avukatlarla irtibatı kesildi. Cinayetin üzerinden geçen bir yıllık sürede ne faile ne de tetikçilere ilişkin yol alınmayan soruşturma için beklentimiz sorumluların derhal adalete teslim edilmesi ve karanlık tarihe bir faili meçhulun daha eklenmesinin engellenmesidir. Meslektaşımız Av. Tahir Elçi’yi ölümünün birinci yıldönümünde özlemle anıyoruz. Meslektaşımızı katledenlerin bir an önce bulunarak adalete teslim edilmesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

TAHİR ELÇİ KİMDİR ?

twgq-ue6

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28.11.2015 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 1966 yılında Cizre’de dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Cizre’de tamamladı. 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1992 yılından itibaren Diyarbakır’da serbest avukatlık yapan Tahir Elçi; mesleki faaliyetlerini ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaştırdı. Kamuoyunda bilinen bir çok davada mağdurları hem yurt içindeki mahkemelerde hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından olan Elçi, 1990’lı yıllardaki yargısız infaz, faili meçhul cinayetler, köy yakma davalarında mağdurların avukatlığını yaparken, Diyarbakır ve bölgedeki hak ihlalleriyle ilgili de birçok çalışmayı sürdürdü.

Elçi, 1994 yılında 26 kişinin ölümüne neden olan Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin bombalanması, Lice Davası , Temizöz Davası, Roboski Katliamı gibi pek çok davanın avukatlığını yaptı.

Ceza Hukuku ve İnsan Hakları alanında yetkin bir isim olan Elçi, Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesiydi.

Birçok sivil toplum örgütünün kuruluş ve çalışmalarında yer alan Tahir Elçi, iki dönemdir Diyarbakır Barosu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

“SİLAH, ÇATIŞMA, OPERASYON İSTEMİYORUZ”

1376218

Tahir Elçi, vurulmadan önce Sur’da önceki çatışmalarda zarar gören tarihi 4 ayaklı minarenin önünde “Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz” mesajı vermişti.

Tahir Elçi öldürülmeden önceki konuşmasında şunları söylemişti;

“Biz Diyarbakırlılar olarak Diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz.Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz.”

28.11.2016