Oylamaya katılan 12 üyenin  “konu bakımından yetkisizlik” nedeniyle başvurunun reddedilmesi görüşü bildirirken, geriye kalan 3 üyenin de başvuruların reddi yönünde oy kullanmasına rağmen farklı gerekçe sundukları bildirildi.

HABERTÜRK GAZETESi’nden FEVZİ ÇAKIR’ın haberine göre; Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yüzde 10 seçim barajına ilişkin kararının ayrıntıları belli oldu. Oylamaya, Yüksek Mahkeme’nin 17 üyesinin 15’i katıldı. Başkan Haşim Kılıç ve henüz cübbe giymeyen yeni üye Kadir Özkaya, genel kurul toplantısında yer almadı.

Yüksek Mahkeme’nin ret gerekçesinde, “yasama işlemlerinin doğrudan bireysel başvuru konusu yapılamayacağı” vurgulandı. Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Demokratik Sol Parti, geçen yıl yüzde 10 seçim barajının iptali istemiyle AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

Farklı Gerekçeler

Başvuruların esasa girilmeksizin “usul”den reddedilmesine ilişkin karar oybirliğiyle alındı ancak 15 üyenin katıldığı oylamada 3 üyenin farklı gerekçe sunması, karşı oy gibi kamuoyuna yansıdı. Bu 3 üye de başvuruların reddi yönünde oy kullandı ancak farklı gerekçe sundu. Oylamaya katılan 12 üye “konu bakımından yetkisizlik” nedeniyle başvurunun reddedilmesi görüşü bildirdi.

Çoğunluğun bu görüşüne katılmayan 3 üye, “kişi bakımından ve zaman bakımından yetkisizlik” gibi gerekçelerle “Ret” dedi. 3 üye, AYM’nin seçim barajına ilişkin gerekçeli kararının altına kendi gerekçelerini yazacak.