Meslektaşımız Avukat Ömer Kavili, bir yargılama sırasında müvekkili hakkında savunma yaparken mahkemenin hakimiyle girmiş olduğu usul tartışması nedeniyle savunma hakkı kısıtlanarak kolluk güçleri tarafından duruşma salonundan çıkartılmıştır. Av. Ömer Kavili hiçbir direnme göstermediği halde kolluk güçleri tarafından darp edilmiş ve gözaltına alınmıştır.

Savcılık tarafından tutuklanması istenilen Av. Ömer Kavili, Silivri Sulh Ceza Hakimliği tarafından hukuka aykırı bir şekilde tutuklanmıştır.

Meslektaşımızın tutuklanma gerekçesi olarak, “ters psikoloji ile müvekkilini ve kendisini mağdur göstererek dosyada haklı çıkmaya çalıştığı” “müdafisi olduğu davayı sulandırmaya çalıştığı” şeklinde hukuk dışı ithamlar gösterilmiştir.

Tutuklama kararının hukuka aykırılığı tartışmasızdır. Bu karar Ömer Kavili şahsında tüm savunmayı susturmaya yöneliktir.

Savcı ve hakimlerin bu keyfi tutumu kabul edilemez. Hukuk devleti ve hukuk güvenliği ilkesini içselleştirmemis, savunma hakkının kutsallığını idrak etmemiş bir yargının objektif olduğundan ve bağımsızlığından söz etmek olanaklı değildir.

Baro ve Barolar Birliğinin acilen harekete geçmesi ve tüm meslektaşlarımızı bilgilendirmesi zorunludur. Duruşmada savunma yaparken avukat tutuklanan bir sistemde artık tuz kokmuştur

Avukat Ömer Kavili serbest bırakılmalıdır.

SAVUNMA HAREKETİ