Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin ve Avukat Tuğba Aksoy hakkında, 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi tarafından tutulan tutanak sonrasında açılan davanın görülmesine bugün (17 Mart 2015)  başlandı. Duruşmada sanık olarak mahkeme heyeti karşısına çıkan avukat ve baro başkanını savunmak için Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun yanı sıra, 30’u farklı illerin baro başkanı olmak üzere yaklaşık 50 avukat duruşmaya katıldı.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Eskişehir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 5 Aralık 2015 tarihinde görülen bir dava sırasında Hakim Mualla Dündar U. ile Avukat Tuğba Aksoy arasında bilirkişi raporu okunduğu esnada ‘ayağa kalkmama’ gerekçesiyle tartışma yaşanmış, durumu öğrenen Eskişehir Baro Başkanı Rıza Öztekin’i avukata yapılan muameleye tepki göstererek duruşmaların aksamasına neden olduğu gerekçesiyle tutanak tutulmuştu.

Olay sonrasında tutanak tutan Hakim Mualla Dündar U. duruşmada, davayı kendisinin açmadığını ifade ederek, “Ben de yeni mesleğe başlayan avukatlara örnek olması için tutanağı resmiyete kavuşturmayacağımı söyledim. Ancak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu benden tutanağı istedi” diye konuştu.

Baro Başkanı Rıza Öztekin’in avukatı sıfatıyla duruşmaya katılan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu yaşanan olayın üzücü olduğunu dile getirerek, “Yargının yargıya daha fazla zarar vermemesi için bu davanın ilk duruşmasında beraat kararı verilmesi gerekir. İlk duruşmada bu davanın sonlandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Eskişehir 1’inci Ağır Ceza Mahkeme heyeti olayla ilgili tanıkların dinlenmesi amacıyla duruşmayı 15 Nisan 2015 tarihine erteledi.

“Dönemin HSYK Başkanı Ders Vermeye Kalktı”

Duruşma sonrası açıklama yapan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, avukatların kimsenin önünde eğilip bükülmeyeceğini vurgulayarak,  “Bugün burada aslında avukatlık mesleği yargılanıyor, barolar yargılanıyor. Olay gayet basittir” diye konuştu. Baro başkanının meslektaşını savunmak için iki duruşma arasında konuşma yaparak yapılan yanlışa dikkat çektiğini kaydeden Feyzioğlu, “Bu davanın hiç açılmamış olması, gerekli izinlerin hiç verilmemiş olması gerekirdi” diye konuştu. Duruşmada dönemin HSYK Başkanı üzerinden Türkiye’deki avukatlara bir ders verilmeye çalışıldığının ortaya çıktığını ifade eden Feyzioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ Nitekim hemen arkasından HSYK’nın o zaman yayınladığı bir bildiri vardı. Aslında avukatlar duruşma salonlarından geri geri çıkmalıdırlar şeklinde bir bildiridir. Biz avukatlar geri geri çıkmayız, eğilip, bükülmeyiz. Bizim cüppelerimizin önünde düğme, ilik olmamasının sebebi de biz milletimiz ve adalet dışında kimsenin önünde boğun eğmeyiz. Bu da herkes tarafından bir kez daha biline.”