Ankara Barosu 64. Olağan Genel Kurulu, 15 Ekim 2016 ve 16 Ekim 2016 tarihlerinde  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde gerçekleşti.

Savunma Hareketi’nin, genel kurulda “İşkenceyle Mücadele Kurulu” kurulmasına ilişkin önergesi ile baro aidatlarının erken ödenmesi halinde %15 indirim yapılmasına ilişkin önergesi genel kurulun oylarıyla kabul edildi.

İnsanlık suçu olan işkenceye karşı her türlü hukuksal ve demokratik mücadeleyi yürütecek olan “İşkenceyle Mücadele Kurulu” kurulmasına ilişkin önerge metni şöyle;

“İşkence bir insanlık suçudur.

Ne yazık ki tüm medya kuruluşlarına servis edilen işkence görüntüleri, meslektaşlarımızın şahit oldukları işkence izleri, isnat edilen suç ne olursa olsun kabul edilemez. 

İşkenceci, işkence eylemini hangi saikle, hangi makamın koruması altında gerçekleştirirse gerçekleştirsin, insanlık suçu failidir. 

Özellikle OHAL süreciyle artan ve olağanlaştırılmaya çalışılan işkence suçuna karşı; işkence ile mücadele edecek, işkenceyi tespit konusunda yetkinleşmiş, bu suça karşı tüm hukuksal ve demokratik yollara başvuracak bir komisyon kurulmasını, “İşkence ile Mücadele Kurulu” adı altında bir kurumsallaşmanın baronun çatısı altında ihdas edilmesini, genel kurulun oylarına sunarız.

Saygılarımızla.”

Temmuz aidatını Ocak ayında ödeyen avukatların baro aidatından %15 indirim yapılmasına ilişkin önerge metni ise şöyle; 

“Ankara Barosu tahmini bütçesinin ‘bütçe ilkeleri’ bölümüne aşağıdaki cümlenin eklenmesini öneriyoruz. 

‘Avukatlık keseneğini indirimli olarak ödeyenler(65 yaş üstü, ilk üç yıllık, kamuda çalışan ve engelli) dışındaki avukatların Baro keseneğinin ikinci taksitini Ocak ayında peşin ödemesi halinde, toplam kesenek miktarından %15 oranında indirim yapılır.'” 

img-20161022-wa0000 img-20161022-wa0001