“5 Nisan Avukatlar Günü” etkinlikleri kapsamında 5 Nisan 2015 Pazar günü Bursa’da yapılacak açık hava toplantısı ile başlayacak “Adalet Yürüyüşü”nün 11 Nisan Cumartesi  İzmir’de düzenlenecek açık hava toplantısıyla sona ereceği bildirildi.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu imzasıyla barolara gönderilen yazıyla “5 Nisan Avukatlar Günü” etkinlik kapsamında “Adalet Yürüyüşü” gerçekleştirileceği duyuruldu.

Savunma makamının bağımsız ve tarafsız yargı erki içinde etkin, kurumsal ve saygın yerini alamadığına dikkat çekilen yazıda, “Demokrasimizin eksiklerini giderip gerçek hukuk devletine ulaşamadığımız için bağımsız ve tarafsız yargıyı da oluşturamadık” denildi. Avukatların, barolar ve Türkiye Barolar Birliği altında uzun yıllar bu ideallere ulaşmak için mücadele ettiğine dikkat çekilen yazıda, şöyle denildi:

“Her 5 Nisan Avukatlar Günü’nde de bunları haykırıyoruz. Ancak gördük ki ne yapsak derdimizi başta siyasi partiler olmak üzere, toplumun bazı kesimlerine anlatamıyoruz. Onun için bu yıl sokak ve meydanlarda anlatacağız sorunlarımızı ve çözümlerini.

Bursa Baromuzun hukuk devleti sorunlarını bir süredir kendi bölgesinde meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve kamuoyu ile paylaşması sonunda oluşan bir açık hava toplantısı düzenlenmesi isteği 17 Ocak 2015 tarihinde yapılan baro başkanları toplantısında dile getirilmiş ve desteklenmiştir.”

Yazıda etkinlik planlaması ise şu şekilde duyuruldu:

“Bu doğrultuda ‘5 Nisan Avukatlar Günü’ etkinlikleri kapsamında 5 Nisan 2015 Pazar günü Bursa’da yapılacak açık hava toplantısı ile ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatılacak ve 11 Nisan Cumartesi günü İzmir Açık Hava Toplantısı ile sona erecektir.

Türkiye Barolar Birliği olarak hizmet desteğini de sağlayacağımız bu etkinliklere YARSAV ve Yargıçlar Sendikası da katılacağını bildirmiştir.

Yürüyüşümüz ve açık hava toplantılarımızın “5 Nisan Avukatlar Günü” 2015 kutlamalarına tarihsel bir nitelik kazandırarak gerçek hukuk devletine ulaşmamızda önemli bir aşama oluşturacağına inanıyoruz.”