Polis barikatını aşmaya çalışırken gözaltına altına alınan 12 öğrenci hakkında takipsizlik verilirken, kararda, ‘barışçıl toplanma özgürlüğü’ vurgusu yapıldı.

MİLLİYET’ten KEMAL GÖKTAŞ’ın haberine göre soruşturmayı tamamlayan savcılık, eylemcilerin ‘polis barikatını aşmak için polislerin kalkanlarını iteklemeleri dışında polislere karşı fiili bir müdahalede bulunmadığı’ belirtilerek Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda belirtilen suçların yasal unsurlarının oluşmadığı kaydedildi. Söz konusu öğrenciler geçen yıl Eskişehir’de Milli Eğitim Bakan Nabi Avcı ve dönemin bakanı Suat Kılıç’ı Ali İsmail Korkmaz dövizleriyle protesto ederken polisle arbede çıkınca gözaltına alınmıştı.

Kararda şu ifadelere yer verildi: “Uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’ya göre barışçıl olarak toplanma özgürlüğü ifade özgürlüğünün başka bir görünümündedir ve demokratik bir toplum bakımından temel hak niteliğindedir.

Bu nedenle bu özgürlüğe getirilen sınırlamaların dar yorumlanması gerekir.

Devletler barışçıl toplanma hakkını, sadece korumakla değil ayrıca bu hakkın kullanılmasına makul olmayan dolaylı kısıtlamalar getirmekten kaçınmakla yükümlüdür.”