Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşaatında çalışan işçi Savaş Oğuz’un iskeleden düşerek ölümüne ilişkin davada skandal bir savunma yapıldı. Yürütülen soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporunda Saray inşaatında iş güvenliği sorunları bulunduğunun belirlenmesine rağmen, Oğuz’un çalışma planlaması yapılmayan bir yerde kendi kararı ile çalıştığı iddia edildi

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; 1.3 milyar lira harcanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşaatında çalışan işçi Savaş Oğuz’un iskeleden düşerek yaşamını yitirmesine ilişkin 9 kişi hakkında açılan davada skandal bir savunma yapıldı. Çalıştığı Kontursel firmasının şantiye şefi Rahman Pehlivan, savunmasında ölen işçiyi suçladı.

Oğuz’un ailesi, maddi-manevi zararlarının karşılandığı gerekçesiyle sanıklardan şikâyetçi olmadı. Şirketin işçinin ailesine ne kadar para verdiği ise bilinmiyor. Oğuz, Saray inşaatında çalışırken 3 Mart 2014 günü saat 18.55’te 25 metre yükseklikten düştü. Oğuz, ambulans gelene kadar öldü. Yürütülen soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporunda Saray inşaatında iş güvenliği olmadığına dikkat çekildi.

Ailesinden Kimse Yoktu

Ölenin düştüğü kısımda kurulu iskele bulunmadığı belirtilen raporda, bunun yerine çapraz kuşak kurulduğu, fakat bağlantısının iyi yapılmadığı, bakımlarının eksik olduğu, yaşam halatının bulunmadığı, güvenli merdiven kurulmadığı, gece çalışması için yeterli aydınlatmanın olmadığı anlatıldı. Savcılık, ana yüklenici REC İnşaat’ın iş güvenliği sözleşmesi imzaladığı Dönüşüm İSG ile Kontursel firması yetkilileri hakkında taksirle ölüme neden olmaktan dava açtı.

İlk duruşma Ankara 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya 9 sanığın tümü katılırken, Oğuz’un ailesinden kimse yoktu. Oğuz’a iş güvenliği konusunda eğitim verildiğini, çalışması için gerekli olan ekipmanların da sağlandığını söyleyen şantiye şefi Pehlivan “7 No’lu cephede çalışma planlaması olmadığı için gerekli aydınlatma yapılmamıştı. Kendisi sabah çalıştığı bölgeye dönmeyerek kendi kararı ile bu istikamette çalışma yapmış” dedi. Mahkeme heyeti duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.