Gezi direnişinin sembollerinden olan ve kamuoyunda “Kırmızılı Kadın” olarak bilinen Ceyda Sungur, kendisine biber gazı ile saldıran polis Fatih Zengin için “Elinde silah olsaydı Ethem Sarısülük’ü öldüren polis gibi beni öldüren polis olabilirdi” dedi. Uykusuzluk ve amirlerinin emirlere uyma bahanelerini dile getiren Zengin ise kendini “bariz şekilde gaz sıkmadım” ifadeleri ile savunmaya çalıştı.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Sungur’a biber gazı sıkan polis memurunun yargılanmasına İstanbul 73. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün (11 Aralık 2014) devam edildi. Duruşmada şikayetçi Ceyda Sungur ile şüpheli polis memuru Fatih Zengin hazır bulundu. Şüpheli polis mahkemeye 4 sayfadan oluşan yazılı ifadesini mahkemeye sundu.  Olayların başlamasının ardından 28 Mayıs 2013 Sabah 08.30’dan itibaren Taksim Meydanında görevlendirildiğini hatırlatan Zengin, olaylardan sonra dava konusu görüntüyü izlediğinde biber gazını sıkan kişinin kendisi olduğunu anlamadığını belirtti. Amirlerinin bildirmesi üzerine gazı sıkan kişinin kendisi olduğunu öğrendiğini belirten Zengin, “Kasıtlı olarak yaptığım bir hareket değildi. Adli görevimi yapmak için çalıştım. Günlerce uykusuz kalmıştık ve saatler ilerledikçe olaylara müdahale etmekte yetersiz kaldık. Olay günü saat 13:00 sıralarına kadar göstericilere yıkımı engellemesi için ikazlarda bulunduk. Ancak tüm bu ikazlara rağmen gösterici grubun sayısı artmaya devam ediyordu” dedi.

“Gaza Mağdur Kalmış Olabilir”

Olayın biber gazı tabancasının tutukluk yapmasından kaynaklı olabileceğini ifade eden polis memuru Zengin, “Grubun dağıtılması için alınan emir doğrultusunda orantılı bir şekilde gaz kullandığım sırada grup içerisinde şikayetçi Ceyda Sungur isimli bayan ve başka şahıslar yere düşmüştü. Ben ilerlerken aniden Ceyda Sungur ayağa kalkmıştı. Her ne kadar Sungur’a karşı gaz kullanmak istemesem de görevim gereği kullanmış olduğum ‘model 5’ tüpünün kısa sürede tutukluk yapması neticesinde aniden ayağa kalkan Sungur saliselerce gaza mağdur kalmış olabilir” dedi.

“Bariz Şekilde Sıkmadım”

Şüpheli polis memuru, tekme atarken çekilen bir fotoğraftaki görüntüsüne ilişkin hakimin soru sorması üzerine de, “Şahıs bana tekme atınca bende refleks olarak ayağımı kaldırdım” dedi. Hakim Muzaffer İren daha sonra polise, “Basın mensuplarına da biber gazı sıktığın görülüyor. Buna ne diyeceksin?” şeklindeki sorusu üzerine Zengin, “Basına yansıyan kısa süreli görüntülerden daha önce bize saldıran gruplar olmuştur. Kameramanlar görüntü almak için kaçmadı. Bariz şekilde sıkmadım” dedi. Bunun üzerine Hakim İren, “Bariz şekilde sıktığın için soruyorum” deyince Zengin, “Eylemciler basın mensuplarının arkasına sığınıyordu” dedi.

“Amirler Ne Dediyse Onu Yaptık”

Sanık Fatih Zengin, Sungur’a saldırısının gerekçesini yoğun çalışma saatlerine ve yöneticilerin yetersiz olmasına bağladı. Kimseye bilerek ve hedef alarak gaz sıkmadığını belirten Zengin, polis amirlerinin verdiği emirleri uyguladıklarını belirtti. Zengin, hakkında soruşturma açılmasının ardından dava dosyasına eklenen görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu anlamakta uzun süre zorluk çektiğini de ifade etti.

Polis “Sınırı” Aştı!

Kırmızılı Kadın Ceyda Sungur ise ifadesinde “Fatih Zengin’in elinde silah olsaydı Ethem Sarısülük’ü öldüren polis gibi beni öldüren polis olabilirdi” dedi. Savunma avukatı İlkay Bahçetepe ise sanık Fatih Zengin’in zor kullanma sınırını aştığını düşündüklerini söyledi. Avukat Bahçetepe, “Polisin şiddet kullanması asli görevi değildir eylemler sırasında göstericilerin güvenliğini sağlamaktır görevi. Bu nedenle sanık savunmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Hakim Muzaffer İren, sanığın savunmasında belirttiği Ramazan Emekli, Zeki Bayrak ve Mesut Karabıyık adlı emniyet yetkililerinin tanık olarak dinlenmesine ve olay öncesindeki görüntülerin incelenerek ayrıntılı bilirkişi raporu düzenlenmesine hükmetti. Duruşma 10 Mart 2015 tarihine ertelendi.

Olay günü çekilen görüntülerde sanık polis Fatih Zengin’in saldırısı kameralara böyle yansımıştı:

 [embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=tj1WAWTvSfM[/embedyt]