Gezi Parkı eylemleri sırasında öldürülen 14 yaşındaki Berkin Elvan’a ait adli tıp raporu, önemli bir noktayı ortaya çıkardı. Raporda, Berkin Elvan’ın kafasına isabet eden gaz kapsülünün duvardan sekmediği ya da havadan düşmediği yönündeki tespit, hedef alınarak ateşlendiği savlarını güçlendirdi. Dava dosyasına polisin hedef alarak atış yaptığı görüntüler de girdi. Bu görüntülerden birinin de Berkin Elvan’ın vurulduğu ana ait olduğu ileri sürüldü. Elvan’ın avukatları, “Bu durumda polis hakkındaki dava ‘tasarlayarak adam öldürme’ suçundan açılmalıdır” açıklaması yaptı.

CNNTURK’ün haberine göre; Gezi olayları sırasında başından yaralanan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan ile ilgili Adli Tıp Kurumu raporu soruşturmanın sonunda açılacak davanın seyrini değiştirebilecek bir durumu ortaya koydu. Adli tıp raporunda, “Zet tüfeğinden atılan gaz tüfeği kapsülün ve/veya FN tabancadan atılan plastik merminin duvara veya benzer bir sert yüzeye çarparak sekmesi veya havadan serbest düşması esnasında kafaya isabet etmesiyle oluşmasının mümkün görülmediği” ifadesi yer aldı. Bu tespit Berkin Elvan’ın vurulduğu cismin doğrudan başına isabet ettiğini ortaya koydu. Ancak adli tıp raporunda, Berkin Elvan’ın vurulduğu cismin ne kadar mesafeden atıldığı ise tespit edilemedi, bunun adli soruşturma ile bulunabileceği işaret edildi.

Öte yandan, Okmeydanı’nda görev almış Çevik Kuvvet polislerinin gaz fişeği atış açılarını gösteren bir video Berkin Elvan dosyasına sunuldu. Videodaki görüntülerden birinin Berkin Elvan’ın vurulmasına ilişkin olduğu ileri sürüldü. TOMA kamerasının kaydettiği görüntülerde atış yapan polisin, nişan alarak atış yaptığı görülüyor. Kamera görüntülerindeki tarihin 27 Mayıs 2013’ü göstermesiyle ilgili de Emniyet Müdürlüğü, “o gün TOMA kamerasının tarihinde bozukluk olduğunu, görüntülerin Elvan’ın vurulduğu 16 Haziran 2013’e ait olduğunu” açıkladı.

Adli tıp raporunda ortaya çıkan bu durum üzerine Berkin Elvan’ın avukatlarından da bir açıklama geldi. Berkin Elvan’ın hedef gözeterek vurulduğuna ilişkin iddianın kanıtı olarak daha önce soruşturma dosyasına TOMA kamerasından çekilen görüntüler kanıt olarak girmişti. Halkın Hukuk Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu görüntüler hatırlatıldı ve bu görüntüler ile birlikte ele alındığında polisin Berkin Elvan’ı doğrudan hedef gözeterek vurduğu ileri sürüldü. Açıklamada, “Bu durumda polis hakkındaki dava ‘tasarlayarak adam öldürme’ suçundan açılmaktadır” denildi.

 Berkin Elvan’ın vurulduğu anda hedef gözeterek sokağa ateş edildiğini gösteren görüntüler: 

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=F0Nd6DsG1kY[/embedyt]