Passolig’in iptaliyle ilgili davaya bakan  Ankara 16. Tüketici Mahkemesi, konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Gerekçe olarak uygulamanın “Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırı” olmasını gösterdi.

Ankara 16. Tüketici Mahkemesi’ndeki duruşmaya, davayı açan Taraftar Hakları Dayanışma Derneği’nin avukatları ile davalılar, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ve Passolig’in haklarına sahip olan Aktifbank’ın avukatları ve bazı spor kulüplerinin taraftarları katıldı.

“Anayasa’ya Aykırı”
Tutanakta, yüksek mahkemeye götürülen düzenlemelerin Anayasa’nın “Herkes yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir”, “Herkes özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz”, “Herkes kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir” ve “Devlet her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder” düzenlemelerine aykırı olduğu belirtildi.

Mahkeme aynı zamanda bu düzenlemelerin, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özel hayatın korunmasına ilişkin çeşitli maddelerine aykırı olduğunu kaydetti.
Mahkeme, derneğin Passolig için ihtiyati tedbir kararı verilmesi talebini ise kabul etmedi.

Duruşma, dosya Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmek üzere 30 Haziran 2015’e ertelendi.

Kaynak: http://www.muhalefet.org/haber-passolig-anayasa-mahkemesinde-36-12733.aspx