“Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Boykot” kampanyası öncesi İzmir’de gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Onur Kılıç için 500 avukat vekaletnamesiyle yapılan tahliye başvurusunun kabul edildiği  bildirildi. Kılıç’ın tahliye sevincini ilk olarak annesiyle paylaştığı sosyal medyaya yansıdı.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Parti Meclisi ve Haziran Hareketi İzmir Yürütüme Kurulu Üyesi olan Onur Kılıç, Cumhurbaşkanı’na Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla tutuklanmıştı. Kılıç’ın tutuklanmasını protesto eden çok sayıda ÖDP üyesi de farklı kentlerde gözaltına alınmış kimi tutuklanmıştı. Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi, Onur Kılıç için çok sayıda avukatlık vekaletnamesiyle tahliye başvurusunda bulunmak için kampanya başlatmıştı. Kampanya sonrasına yapılan tahliye başvurusunun bugün (26 Şubat 2014) kabul edildiği ve Kılıç’ın tahliye edildiği bildirildi.

Öteyandan Kılıç için avukatları tarafından 23 Şubat 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunulmuş ve tedbiren tahliye kararı verilmesi istenmişti. Uluslararası Af Örgütü’de hem Kılıç’ın serbest bırakılması hem de yargılandığı ceza maddesinin kaldırılması için kampanya başlatmıştı. Kılıç’ın da tahliye edilmesiyle son günlerde Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla tutuklanan ÖDP ve Haziran Hareketi üyelerinin tümü serbest bırakılmış oldu.