Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi, “Laik ve Bilimsel Eğitim İçin Boykot” kampanyası öncesi İzmir’de gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Onur Kılıç için 1000 avukatlık vekaletnameyle tahliye başvurusunda bulunmak için kampanya başlattı.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Parti Meclisi ve Haziran Hareketi İzmir Yürütüme Kurulu Üyesi olan Onur Kılıç, Cumhurbaşkanı’na Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla tutuklanmıştı. Kılıç’ın tutuklanmasını protesto eden çok sayıda ÖDP üyesi de farklı kentlerde gözaltına alınmış kimi tutuklanmıştı.

İzmir Adliyesi’nde stant açarak kampanyayı başlatan Çağdaş Hukukçular Derneği yayınladığı çağrıda,  Onur Kılıç için yapılan itirazın jet hızıyla bir günde ret edildiği vurgulanarak, “Ancak bizler hakaret suçlamasıyla verilen tutuklama kararlarını kabul etmeyeceğiz. Siyasi baskı sonucu verilen kararlara karşı aktif bir şekilde mücadele edeceğiz. Ve bunun için tüm meslektaşlarımızdan destek istiyoruz” denildi.

Önümüzdeki hafta dosyaya 1000 avukatın vekaletini sunarak yeniden tahliye talep edileceğinin belirtildiği çağrıda, “Bunun için tüm olanaklarımızla ve hızla vekalet bilgisi toplamaya başladık” denildi.  Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi ve Haziran Hareketi Ankara bileşenlerinin ise Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak tahliye istemli başvuruyu organize edeceklerinin belirtildiği açıklamada,  şöyle denildi:

“Bir kez daha tekrarlıyoruz. Bu haksız tutuklamayı sineye çekmeyeceğiz! Onur Kılıç ve aynı nedenle tutuklanan diğer dostlarımız tahliye edilinceye kadar mücadele edeceğiz!

Düşüncemiz önümüzdeki hafta Pazartesi günü 1000 vekalet ile birlikte tahliye istemli dilekçe vermek. Dostlarımız özgürlüklerine kavuşuncaya kadar meseleyi gündemde tutmak için çalışacağız.”

Avukatlara yönelik yapılan çağrıda acil olarak hazerarzu@gmail.com ve chdizmir@gmail.com adreslerine Onur Kılıç dosyası için yetki belgesi (İsim- Soyisim – Baro ve sicil – TC kimlik ve adres) bilgileri göndermesi istendi.