“Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği gerekçesiyle tutuklanan Onur Kılıç için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunuldu. Kılıç’ın avukatları, tutukluluğa yapılan tüm itirazların reddedildiğine ve iç hukuk yollarının tüketildiğine dikkat çekerek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde kaynaklanan özgürlüklerini kullanabilmesi için Kılıç’ın tedbiren tahliye edilmesini talep ettiler.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG- Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesi kapsamında yargılanan Onur Kılıç, zorunlu dini eğitim derslerine karşı bir eyleme katıldığı ve eylem sırasında “Hırsız Katil Erdoğan” sloganı attığı iddiasıyla 12 Şubat’ta gözaltına alınmış ve 13 Şubat’ta tutuklanmıştı. Kılıç’ın tutuklanmasına yapılan itirazlar jet hızıyla  reddedilmişti.

Kılıç’ın avukatları adına Av. Asuman Tokgöz Sucu, Av. Nurten Çağlar Yakış, Av. Zühal Sirkecioğlu Dönmez ve Av. Sadık Sekitmez, bugün (23 Şubat 2015) Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Kılıç’ın Avukatlarından Asuman Tokgöz Sucu, Savunma Hareketi.Org’a yaptığı açıklamada, tutuklamanın yasal dayanaktan yoksun olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“Tutukluluğa yapılan itiraz ise 18 Şubat 2015 tarihinde İzmir 6. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmiş, son olarak ikinci kez yapılan itiraz ve bireysel itirazı da reddedilmiş bulunmaktadır. Bu açıdan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 13. maddesi uyarınca etkili bir iç hukuk yolu kalmamış durumdadır.”

Kılıç’ın Anayasa’dan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden kaynaklanan kişi özgürlüğü ve güvenliği, ifade, örgütlenme ve siyasi faaliyette bulunma özgürlüğü ile adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini vurgulayan Sucu, şöyle devam etti:

“Tüm bu nedenlerle Anayasa Mahkemesi’nin İçtüzüğün 68. maddesi uyarınca dosyanın öncelikle olarak incelenmesi, 73. maddesi uyarınca tedbiren tahliye kararı verilmesi ve ihlal kararı verilerek tazminata hükmedilmesi talepli bireysel başvuru gerçekleştirdik.”

Sucu, Onur Kılıç’ın avukatları olarak yaşanan hukuksuzluğa Anayasa Mahkemesi tarafından son verilmesini talep ettiklerini kaydetti.