Üniversitelerde, öğrenci ve öğretim üyelerinin açılan soruşturmalarla yaşadığı baskılara bir yenisi daha eklendi. Tehdit edilen Yrd. Doç. Dr. Taylan Koç faillerin bulunmasını beklerken hakkında üç soruşturma açıldı, verdiği iki ders elinden alındı.

Cukurova-Universite-Ana-Nizamiye-Giris

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Taylan Koç hakkında bir grup öğrenci tarafından tehdit içerikli bildiri dağıtılmış, şüpheliler tespit edilememişti. Koç faillerin bulunmasını beklerken hakkında üç soruşturma açıldı, verdiği iki ders elinden alındı.

Koç hakkında geçen mart ayında okulda imzasız ve mahlas kullanılan bildiriler dağıtılmıştı. Tehditvari üç bildiriden üçüncüsünde Koç’un adı anıldı. Bildirilerde, Koç’un derslerde paylaştığı bazı ifadeler cımbızlanarak, iktidar karşıtı olduğu iddia edildi. Koç’un şikayeti üzerine Adana Başsavcılığı soruşturma başlatırken, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü yalnızca Hukuk Fakültesi Dekanlığı’na bir inceleme yaptırttı. Dekanlık ise “bildirilerin kim ya da kimler tarafından dağıtıldığının tespit edilemediğini” belirten bir rapor hazırladı. Oysa Koç’la görüşen Y.Ç.A. adlı öğrenci, olayı organize edenin İ.H.E. adlı bir hukuk öğrencisi olduğunu belirtmişti. Diğer öğrenciler de M.B.Ö. ve Y.Ç.A.’nın İ.H.E.’ye yardım ettiğini ileri sürmüştü.
Tehdit edenler hala bulunamazken, Koç hakkında üniversiteye art arda şikayet yağdı. Koç’un verdiği bilgiye göre savcılık, bu şikayetler doğrultusunda “cumhurbaşkanına hakaret, terör örgütü ve komünizm propagandası ve görevini kötüye kullanmak” iddiasıyla soruşturma başlattı. İlk iki iddia hakkında takipsizlik verilirken, diğer suçlama hakkında size soruşturma sürüyor. Koç, bu hafta da verdiği dört dersten ‘Genel Kamu Hukuku’ dersinin bir başka öğretim görevlisine verildiğini, ‘Medya ve Kişilik Hakları’ dersinin ise tümüyle kaldırıldığını söyledi.