ODTÜ’lüler Ankara Adliyesi’nde Osman Gökçek için suç duyurusunda bulundu. Geçtiğimiz hafta, Beyaz TV’de ODTÜ öğrencilerinin isimlerini vererek tehdit eden Osman Gökçek ve Beyaz TV hakkında suç duyurusunda bulunmak için ODTÜ’lüler bu sabah Adliye kapısı önünde buluştu.

ODTÜ’ye yönelik saldırının başını çeken, Osman Gökçek’in sahibi olduğu ve ODTÜ öğrencilerinin isimlerini vererek tehdit eden Beyaz TV yeni bir provokasyon için Adliye binası önündeydi.

10 lira karşılığında provakasyon

Adliye önünde bulunan bir kadın, kendisine 10 lira karşılığında ODTÜ’lü öğrencilerin gerçekleştirdiği basın açıklamasında provokasyon yaratması istendiğini belirtti.

ÖDTÜ’lü Akademisyenlerden,  üniversitenin özerkliğine ve özgürlüğüne sahip çıkma çağrısı

Öte yandan; ODTÜ’lü 700 akademisyen bir bildiri yayımlayarak, üniversitenin özerkliğine ve özgürlüğüne sahip çıkma çağrısında bulundu. Öğrencileri, mezunları ve çalışanlarını da bildiriyi imzalamaya davet ettiler.

ODTÜ’lü akademisyenler tarafından yayımlanan bildirinin tam metni şöyle:

odtü-1

“60. yıl dönümünü kutlayan ODTÜ, Türkiye’nin tüm bölgelerinden, farklı sosyal kesimlerden ve siyasi görüşlerden öğrencisi ve 120.000’i aşkın mezunu ile ülkemizde evrensel değerlerin taşıyıcısı saygın kurumlardan biridir.

ODTÜ, aynı zamanda, farklı görüş ve inançlara saygılı, bunların özgürce dile getirildiği ve yaşandığı, sorunlarını çoğulcu, katılımcı ve hoşgörülü yaklaşımlarla çözebilme kültürüne sahip bir üniversitedir. ODTÜ yönetimi, çalışanları, öğrencileri ve mezunlarının özverili çabalarının ürünü olan bu demokratik kültür, ülkemizin köklü üniversite geleneğinin bir parçası olarak aydınlık geleceğinin güvencesidir.

Biz aşağıda imzası bulunan ODTÜ öğretim elemanları her ne sebeple olursa olsun ODTÜ’ye üniversite dışından yapılacak müdahaleleri kabul edilemez bulduğumuzu duyuruyor, üniversiteyi tanımlayan evrensel değerleri ülkü edinen herkesi bilimsel düşünce ve araştırmaya, üniversite özerkliğine ve akademik özgürlüklere sahip çıkmaya davet ediyoruz.”