Akkuyu Nükleer projesi ÇED Olumlu Kararı’nın iptali için açılan davada, mahkemenin istediği belgeler arasında, TMMOB’nin yaptırdığı sahte imza incelemesi de var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na belgelerin tamamlanması için 10 gün süre veren mahkeme, belgelere ulaşmasının ardından ÇED Olumlu Kararı’nın yürütmesinin durdurulması istemini değerlendirecek.

Birgün’den Doğu Eroğlu’nun haberine göre; Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) projesinin Bakanlık tarafından onaylanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu Kararının iptali için Mersin’de yurttaşların açtığı davada Mersin 1. İdare Mahkemesi’nden ara karar çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, daha önce istemesine karşın gönderilmeyen belgeleri talep eden mahkeme, pek çok kuruma Akkuyu NGS projesine ilişkin bilgi ve belge sordu. Mahkeme, TMMOB’nin yaptırdığı inceleme sonrası uyuşmazlık görülen Akkuyu NGS ÇED raporu sorumlu mühendis imzalarıyla ilgiliyse kurumdan belge istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na belgelerin tamamlanması için 10 gün süre veren mahkeme, belgelere ulaşmasının ardından ÇED Olumlu Kararı’nın yürütmesinin durdurulması istemini değerlendirecek.

Tekrar İstedi

83 yurttaş, İçel Tabip Odası ve Ekoloji Kolektifi’nin ÇED Olumlu Kararı’nın iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı açtığı davada, önceki ay mahkemeye ulaşan Bakanlık savunmasının ardından ara karar geldi. Mahkeme, daha önce sormasına karşın Bakanlığın yanıtlamadığı bazı hususlara yeniden dikkati çekti ve pek çok belgeyi bir defa daha talep etti. Mahkeme, protestolar üzerine gerçekleştirilemeyen ancak yapılmış gibi gösterilen ÇED Halkın Katılımı Toplantısına ilişkin tutanaklar ile İnceleme Değerlendirme Komisyonu Toplantısı belgelerini Bakanlıktan ikinci defa istedi. Mahkeme ÇED Halkın Katılımı Toplantısı’na ait görüntü kayıtlarını da talep ederek, toplantıya katılmak isteyen herkesin salona alınıp alınmadığını sordu.

Halk Katılımına Markaj

Mahkeme, Bakanlığın haricinde diğer pek çok kurumdan da bilgi ve belge istedi. Gülnar İlçe Jandarma Komutanlığına ÇED Halkın Katılımı Toplantısı’na ilişkin ayrıntıları soran mahkeme, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan projenin bulunduğu alana ait imar planlarını ve varsa ihtilaflar hakkındaki bilgileri sordu. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun 2014’te sunduğu Entegre Nükleer Altyapı INIR Raporu ile diğer kurum görüşleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan istendi. Atom Enerjisi Kurumun’dansa projeye ilişkin Güncellenmiş Yer Raporu talep edildi.

‘Sahteciliğin Belgesini Yolla’

BirGün Gazetesinin 12 Ocak tarihli sayısında yayımlanan Akkuyu NGS projesi ÇED Raporundaki imza sahteciliği haberinin ek beyan yoluyla mahkemeye sunulmasıysa bir başka gelişmeyi beraberinde getirdi. ÇED raporundan sorumlu nükleer enerji mühendisi imzalarının, mühendisler tarafından atılmadığı, imzaların sahte olduğu, TMMOB tarafından yapılan talep üzerine kriminal inceleme yapıldığını anımsatan mahkeme, konuyla ilgili bilgi ve belgeleri TMMOB’den istedi.