Türkiye’nin yedi bölgesinde, 47 Baroya kayıtlı stajyer avukatlar, aynı “olay metni” üzerinden yaptıkları iddia ve savunma ile yarıştı. Bölgelerde birinci olan Baroların takımları, 17-18 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da final yarışmasına katılacak.

SAVUNMAHAREKETİ.ORG-Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon Barosu, Marmara Bölgesi’nde İstanbul Barosu, Ege Bölgesi’nde Denizli Barosu, Akdeniz Bölgesi’nde Antalya Barosu, İç Anadolu Bölgesi’nde Aksaray Barosu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Diyarbakır Barosu, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise Kars Barosu birinci olurken, bölge birincilerinin 17-18 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek finallerde yarışacağı kaydedildi.

Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Stajyer Avukatlar Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması’nın ilk aşaması olan Bölge Elemeleri 2-3 Mayıs 2015 tarihlerinde, yedi coğrafi bölgede eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Stajyer Avukatlar Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması’nın ilk aşamasında, yedi coğrafi bölgedeki baronun kendi aralarında belirledikleri ev sahibi baroların illerinde, 47 baroya kayıtlı stajyerin oluşturdukları takımlar, aynı olay metni üzerinden yarıştı. Çektikleri kura kura sonucuna göre iddia veya savunma yaparak yarışan stajyerlere duruşmada yargıçlık yapan jüri üyeleri puan verdi.

Karadeniz Bölgesi’nde Sinop’ta yapılan yarışmaya Amasya, Çorum, Giresun, Kastamonu, Ordu, Samsun, Tokat, Trabzon, Sinop ve Zonguldak olmak üzere 10 Baro yarıştı. Stajyer avukatlar, Av. Prof. Dr. Fatih Selami Mahmutoğlu, Yargıtay Kıdemli Tetkik Hakimi Ayhan Özsoy, Yargıtay Emekli Savcısı Av. Prof. Dr. Çetin Aslan’dan oluşan yargıçlar jürisi önünde iddia ve savunma makamlarını temsilen yarıştılar. Yarışma sonucunda; Trabzon Barosu birinci, Kastamonu Barosu ikinci, Samsun Barosu üçüncü oldu.

Marmara Bölgesi’nde Kocaeli Barosu’nun ev sahipliğini yapılan yarışmaya Balıkesir, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova olmak üzere 9 Baro katıldı. Stajyer avukatlar, Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem, Askeri Yargıtay Onursal Başkanı Av. Fahrettin Demirağ ve Av. Yrd. Doç. Dr. Hakan Kızılaslan”dan oluşan yargıçlar jürisi önünde yarıştılar. Yarışma sonucunda; İstanbul Barosu birinci, Edirne Barosu ikinci, Kocaeli Barosu üçüncü oldular.

Afyonkarahisar’da yapılan Ege Bölgesi yarışmasında ise Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız, Ankara İnfaz Savcısı Mustafa Özgelen ve Av. Murat Çekiç’den oluşan yargıçlar jürisi göver yaptı. Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla olmak üzere 6 Baronun katıldığı kurgusal duruşmada, Denizli Barosu Barosu birinci, Afyonkarahisar Barosu ikinci, Aydın Barosu üçüncü oldular.

Prof. Dr. Durmuş Tezcan, Av. Yılmaz Sağlam ve Yargıtay Tetkik Hakimi Alp Arslan’nın yargıçlar jürisi olarak görev aldığı Akdeniz Bölgesi’nde yarışmasında ise Antalya, Adana, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Mersin ve Osmaniye olmak üzere olmak üzere 7 Baronun katıldı. Adana’da yapılan yarışama Antalya Barosu birinci, Kahramanmaraş Barosu ikinci, Adana Barosu üçüncü oldu.

Ankara, Aksaray, Kayseri, Konya, Kırıkkale ve Sivas olmak üzere önce 6 Baronun katıldığı İçanadolu Bölgesi’nde yarışmasında ise Yargıtay 21. Ceza Dairesi Üyesi Muzaffer Özdemir, Av. Turgay Demirci, Av. Dr. Ali Pehlivan’dan oluşan yargıçlar jürisi görev aldı. Aksaray Barosu’nun ev sahipliğini yaptığı yarışmasında, Aksaray Barosu birinci, Sivas Barosu ikinci, Kayseri Barosu üçüncü oldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Şanlıurfa Barosu’nun ev sahipliğini yaptığı yarışmada ise stajyer avukatlar, Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu ve  Av. Dr. M. Savaş Özdağ’dan oluşan yargıçlar jürisi önünde iddia ve savunma makamlarını temsilen yarıştılar. Yarışma sonucunda; Diyarbakır Barosu birinci, Şanlıurfa Barosu ikinci, Batman Barosu üçüncü oldular.

Kars Barosu’nun ev sahipliğini yaptığı Doğu Anadolu Bölgesi’nde yarışmasında ise Doç. Dr. Barış Erman, Av. Şeref Dede, Ankara Cumhuriyet Savcısı Kenan Çetin’den oluşan yargıçlar jürisi görev aldı. Ağrı, Bitlis, Erzincan, Elazığ ve Kars olmak üzere 5 Baronun katıldığı kurgusal duruşmada, Kars Barosu birinci, Elazığ Barosu ikinci ve Bitlis Barosu üçüncü oldu.

Bölgelerde birinci olan Baroların takımları, 17-18 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek olan final yarışmasında, yeni bir olay metni üzerinden yapacakları iddia ve savunma ile ilk üç dereceye girme mücadelesi verecekler.