KADIN CINAYETLERINI DURDURACAGI PLATFORMU UYESI BIR GRUP KADIN GALATASARAY MEYDANI'NDA OTURMA EYLEMI YAPARAK 'ANNELIK KARIYER DEGIL TERCIHDIR' DEDI. (FOTO:MURAT DELIKLITAS/ISTANBUL-DHA)

AKP’nin kamuoyuna “devrim” olarak lanse ettiği torba tasarı Meclis Genel Kurulu’na geldi. Tuzak maddeler içeren tasarı, esnek çalışma düzeniyle kadın çalışanları güvencesizliğe itiyor.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; AKP’nin kadınların çalışma yaşamındaki güçlüklerini, ‘analık görevlerini’ yeri getirmede karşılaştığı zorlukları ortadan kaldırma iddiasıyla Meclis’e sunduğu tasarı, tuzak maddeler içeriyor. Kadının çalışma yaşamından uzaklaşmasına neden olacak hükümler içeren düzenleme, yeni haklar getiriyormuş gibi görünse de, aslında birçok kazanılmış hakkı ortadan kaldırıyor.

Esnek çalışma düzeniyle birlikte kadın çalışanları daha da güvencesiz bırakan düzenleme, yalnızca kadınların değil tüm işçi ve emekçilerin yaşamını zorlaştıracak hükümler barındırıyor. Tasarı ile esnek çalışma döneminde primleri tamamlama görevi işveren yerine kamuya verilirken, bunun sürekliliği de güvence altına alınmıyor.

Kamuoyuna ‘devrim’ olarak sunulan ve ‘esnek çalışma’ kavramının ardına gizlenen düzenlemelerden bazıları şöyle:

>> Doğum sebebiyle esnek çalışacaklara ödenecek ücret günlük asgari ücretin brüt tutarı kadar olacak. Bu tutar çalışanların ücretlerinden yapılan kesintilerin toplandığı İşsizlik Fonu’ndan karşılanarak, işverenin yükü kamuya yüklenecek. Tasarı bunun sürekliliğini sağlayacak önlemleri de içermiyor.

>> Tasarıda çocuk bakımı gibi sorumlulukları kadının ve erkeğin eşit biçimde üstleneceği bir anlayış yerine, kadının rolü ‘eş ve annelik’ gibi muhafazakar bir bakış açısı ile tanımlanıyor.

>> Süt izninin kaldırılmasını öngören esnek çalışma ile patronlar kadınlara yönelik süt izni yerine yarı zamanlı çalışma uygulamasını teşvik edecek, mobbing uygulamaları gündeme gelebilecek.

>> Doğum sonrası aylıksız izin kullanan annelerin kademe ve derece ilerlemesinden yararlanamaması uygulamasını kaldırması nedeniyle olumlu gibi görülen düzenleme, bundan önceki hak kayıplarını kapsamayacak.

>>İzin döneminde ücret ve prim bakımından hak kaybı oluşmayacak gibi görülmekle birlikte uzun dönemde meslekte ilerleme, kıdem alma ve yöneticilik gibi tam zamanlı çalışmayı gerektiren nitelikli işlerde yükselme olanağı kadınlar için ortadan kalkacak.

>> Doğum ve annelik nedeniyle yarı zamanlı çalışmayı kadınlar için bir tercih olarak sunan düzenleme, kiralık işçi uygulamasının yolunu açacak.

>> Kadın odaklı hazırlandığı iddia edilen tasarı ile kayıt dışı çalışan milyonlarca kadın da görmezden geliniyor.

***

Kadın çalışanlara yeni haklar getireceği iddiasıyla hazırlanan Gelir Vergisi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı, önceki gece TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. Muhalefet partileri tasarıya tepki gösterdi.