Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ‘top işareti‘ yaparak hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan mizah dergisi Penguen’in iki çizeri 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme karikatüristler Bahadır Baruter ve Özer Aydoğan’a verilen hapis cezasını 7’şer bin TL  para cezasına çevrildi.

Haftalık mizah dergisi Penguen’in 21 Ağustos 2014 tarihli sayısında Köşk’e çıkmasını konu alan bir karikatür yayımlanarak Erdoğan’ın gazetecilere yönelik tavrı eleştirilmişti. Kendisini ‘AKP sempatizanı‘ olarak tanımlayan Cem S. de, söz konusu karikatürde Erdoğan’a eşcinselleri aşağılamak için kullanılan ‘top’ işareti yapıldığına dair Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayette bulunmuştu.

Hürriyet gazetesinden Ayşegül Usta’nın haberine göre, şikayetin ardından açılan davanın ikinci duruşması dün (24 Mart 2014) görüldü. Baruter ve Aydoğan’ın katılmadığı duruşmada, iki çizere hakaret suçundan üçer ay hapis cezası verildi. Ancak ceza, eylem kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlendiğini belirterek bir yıla çıkartıldı.

Cezayı ‘aleniyet unsuru’ oluştuğu gerekçesiyle 1/6 oranında artırarak bir yıl ikişer aya çıkartan mahkeme, sanıkların iyi halini dikkate alarak cezalarını 11 ay 20’şer güne indirdi. Mahkeme daha sonraysa cezayı 7’şer bin TL para cezasına çarptırdı.

Savcıdan Yeni Suç Duyurusu
Mahkeme ayrıca sanıklardan Bahadır Baruter hakkında bir önceki oturumdaki savunması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Baruter, “Karşılayan kişinin köşk görevlisi olduğu düşünüldüğünde hem Cumhurbaşkanı’nın karşılanması hem de ona el hareketinin yapılması mizah tarzı olarak uygun değildir. Bu şekilde tanımlamanın savcının de şuuraltıyla ilgili olabileceğini söyleyebiliriz” demişti.