Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, mahkemenin işverenin yüzde 75 kusurlu olduğu iş kazasında hayatını kaybeden işçinin kardeşlerine 10 biner TL manevi tazminat ödenmesine ilişkin kararı fazla bularak bozdu.

Milliyet’ten Kemal Göktaş’ın haberine göre, Genel Kurul kararında, büyük bir inşaat firması olan işverenin yüzde 75 oranında kusurlu olduğu olayla ilgili olarak hükmedilen tazminat miktarının, “hak ve nesafete uygun olması” gerektiği belirtildi.

‘Ölümden Daha Ağır Değil’
Yargıtay, mahkemenin 26 yaşındaki oğlu ölen anne için öngördüğü 15 bin TL tazminatı ise onadı. Yargıtay’ın kararına isyan eden mahkeme hâkimi ise, “direnme” kararına alışılmış karar yazım usullerinin dışına çıkarak, “Ölüm olayından daha ağır bir ‘ağırlık’ söz konusu olamaz. Ekonomik koşulları 10 bin TL’nin zenginlik olarak kabul edilmeyecek bir tutar olduğunu göstermektedir hiç kuşkusuz” diye yazdı, 10 bin TL’nin caydırıcılık bakımından az bile olduğunu vurguladı. Ancak Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, bu isyana rağmen mahkemenin kararını oyçokluğu ile bozdu.

 

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kardes-acisina-10-bin-tl-cok–gundem-1972170