Anadolu Adalet Sarayı’nda bir kadın avukat, “doğum yapan kadınların çalışma hayatından dışlanmasını” ve “iş yerlerinde bebeklerinin bakımı için uygun ortam olmamasını” protesto etmek amacıyla duruşmaya 7 aylık bebeğiyle girdi.

Cumhuriyet.Com.Tr’nin haberine göre; Annelerin çocuklarıyla birlikte hem iş yaşamında olabileceğini belirten avukat 26 tüm anneleri dayanışmaya çağırdı.

“Daha Ilımlı Şartlar Verilmeli”

“Benim amacım bütün kadınların ortak problemine dikkat çekmek” diyen avukat Meriç, “Çalışsak da çalışmasak da, köyde de kentte de olsak çocuklarımızla yaşam alanı bulamıyoruz toplumda. Şimdi herkes ya çocuğunun büyümesine hasret kalarak çalışmak zorunda kalıyor evde oturmayı tercih eden de toplumdan dışlanıyor. İşveren kadınlara tam olarak ne zaman hamile kaldın diye soruyor. Bu ayıp bir şey, bu taciz sayılmalı bence. Ben burada demiyorum ki hepimiz toplanalım adli işleyişi bozalım. Bu değil olay. Mecbur kaldığımızda daha ılımlı şartlar bize verilmeli diye düşünüyorum” dedi.

 “Bu Şekilde Duruşmalara Girmeye Devam Edeceğim”

7 aylık bebeği Ali Yiğit Meriç ile duruşmalara da giren avukat anne, “Duruşmada hiç olumsuz bir şey yaşamadım. Duruşma seyrinde görüldükten sonra hakim bey, ‘Allah bağışlasın’ dedi. Ve ben ‘Bu şekilde duruşmalara girmeye devam edeceğim ve bütün kadınlara da yayılır umarım’ dedim” diye konuştu.

“Bir Hakime Hanımın Odasında Altını Değiştirdim”

Bebeğinin bakımını da adliyede yaptığını belirten Feyza Altun Meriç, “Bir iki kişiden rica ettim onların odasında öz bakımımızı yaptık. Altını değiştirdim, emzirdim vesaire. Valla bir hakime hanımın odasında altını değiştirdim, oğlum biraz kamu malına zarar verdi ama” diyerek güldü.

“Adaletin İçine Etti’

Yiğit Ali’nin ise o gün genel olarak mutlu olduğunu belirten Meriç, “Oğlum, müdirenin klavyesini yaladı, bir iki avukatın dosyasına kustu, hakim hanımın odasında altını açarken koltuğunu pisletti. Kısacası oğlum yargının içine biraz etti ama varsın bir de o etsin ne var” diye konuştu.

“Çocuğumla Çalışmak İstiyorum”

Kadınlara dayanışma çağrısında bulunan Meriç, “Benim talebim şuanda ben bütün kadınlara sesleniyorum; biz birlik olsak sokak başı kreş açarız. Biz birlik olursak taleplerimiz siyasi platformda da ses bulacak. Ben çalışmak istiyorum, çocuğumla çalışmak istiyorum. Burada da bunun garipsenmesini istemiyorum” dedi.

Feyza Altun Meriç görüşleri kameralara şöyle yansıdı: 

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=ipwzR2tkHZc[/embedyt]