Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) önceki gün yayımladığı 80 kişilik kararnamesinden sonra dün 4 kişilik bir mini kararname daha yayınladı.

HÜRRİYET’ten OYA ARMUTÇU’nun haberine göre; kararname ile 12 Ekim’deki seçimde bağımsız aday olarak seçime giren HSYK eski 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’un eşi Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr Nurdan Okur, İstanbul Anadolu Hakimliği’ne atandı.

Kurul Önce Okur’u Sonra Eşini Atadı

Yeni HSYK Genel Kurulu ikinci toplantısında, Kurul’un sekiz eski üyesini kürsü görevlerine atamıştı. HSYK Genel Kurulu, üç tercih yapmalarını istediği eski sekiz kurul üyesinden sadece birini talep ettiği gibi Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na atarken, diğer 7 eski üyeyi son tercihlerine göndermişti. Eşi Nurdan Okur bakanlıkta genel müdür olan ve Ankara’da kalmak isteyen HSYK 1. Daire eski Başkanı İbrahim Okur da 1. tercih olarak Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na atama istemişti. Ancak, Kurul Okur’u üçüncü tercihindeki İstanbul Bakırköy Savcılığı’na atamıştı. İbrahim Okur’un Bakırköy’e atamasının ardından eşi Nurdan Okur da talepte bulundu ve mini kararneme ile İstanbul’a atandı.

Talep Etti Atandı

Nurdan Okur atamasını facebook sayfasından, “Bugün yayımlanan kararname ile talep ettiğim yerlerden İstanbul Anadolu Adliyesi’ne hâkim olarak atandım. Atanan herkes için hayırlı olsun” diyerek paylaştı.

İşte O Kararname:

“1- Dr.Nurdan OKUR Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü İstanbul Anadolu Hâkimliği

2- Seyit Abdulhakim ŞAHİN Dikili C. Başsavcısı (Anayasa Mahkemesi Raportörlüğünde görevli) Bakırköy Hâkimliği

3 Meltem ADAŞIROĞLU Gümüşhane Cumhuriyet eski Savcısı Kelkit Hâkimliği

4 Erkan DEMİRTAŞ Danıştay eski Tetkik Hâkimi Ankara Bölge İdare Mah.Üyeliği”

 Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27676401.asp