Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada hakkında yakalama kararı çıkarılan polis memurları Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu tutuklandı.

MİLLİYET.COM.TR’nin haberine göre; Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında, o dönem Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nde komiser olan Özkan Mumcu ile polis memuru Muhittin Zenit’in serbest bırakılmalarına savcılıkça yapılan itiraz kabul edilmişti. Soruşturmada, “şüpheli” sıfatıyla 26 Aralık 2014’te ifadeleri alındıktan sonra tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen Özkan Mumcu ve Muhittin Zenit’in serbest bırakılmalarına soruşturmayı yürüten savcılık itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, savcılığın talebini kabul ederek, cinayette ihmali olduğu ve o dönem Trabzon’dan İstanbul’a ve Ankara’ya farklı raporlar gönderdiği iddiasıyla Özkan Mumcu ve Muhittin Zenit hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

O Konuşmalar Ortaya Çıkmıştı

Dink’in öldürülmesinin ardından polis memuru Muhittin Zenit ile polis muhbiri Erhan Tuncel arasındaki telefon görüşmeleri ortaya çıkmıştı. Cinayetten yarım saat sonra yapılan görüşmede şu diyaloglar yer alıyordu:

– Zenit: Ne oğlum, direkt kafaya sıkmışlar.
– Tuncel: Öldü mü?
– Zenit: Tabii canım. Tek farklılık, kaçmayacaktı ama bu kaçtı.
– Tuncel: Yakalandı mı peki?
– Zenit: Yok canım.
-Tuncel: Hımmm… Zannetmiyorum abi bunların olduğunu ya.
– Zenit: Valla bilmiyorum.
– Tuncel: Yani şeyden değil de. Bizim yani devlete karşı boynumuz kıldan incedir. Paylaşırız.
– Zenit:Kardeş şimdi konuştuğumuzla o. Birbirinden farklı da.
-Tuncel: Konuştuğumuz farklı da, herkesin hedefinde vardı.
– Zenit: Biliyorum ben. Sen şimdi benle muallaklı konuşuyorsun. Koyayım .mına  gebermişse gebermiş. ‘Onu kim gebertti?’ diye sorgulamıyorum. O konuda samimiyetimden şüphe duyuyorsan o ayrı bir şey.
– Tuncel: Yok abi yok kesinlikle. Eğer bizle alakalıysa araştırırım ederim, getirir uygun bir şekilde size de teslim ederim yani.
– Zenit: Ulan oğlum niye getiriyorsun? Getirmenin ne gereği var?