Evlilik teklifini reddettiği için TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ı 16 yerinden bıçaklayarak öldüren Orhan Munis’in yargılandığı davada, eylemi ‘tasarlayarak öldürme’ kapsamına sokmayarak cezada indirime yol açan mahkemenin kararında, sanığın ‘tutku derecesindeki aşırı sevgi’den kaynaklı duygusallığın etkisiyle cinayeti işlediği savunuldu.

Yeni savcı esas hakkındaki görüşünü değiştirdi

Savcı Bilal Gündüz, Munis hakkında tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açarken, cezasında indirim istemedi. Ancak dosyanın verildiği yeni savcı Banu Aksoy, esas hakkındaki görüşünü değiştirerek sanığın sadece öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi.

Milliyet gazetesinden Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, Mahkeme de 16 Ekim’de görülen karar duruşmasında, Munis’i öldürme suçundan müebbet hapis cezası verdi. Cezada takdir ya da iyi hal indirimi uygulamayan mahkemenin tavrı olumlu bulunsa da, kararın ‘tasarlayarak öldürme’ye dayanmaması sanık Munis’i ağırlaştırılmış müebbetten, dolayısıyla 30 yılı aşkın süre kensitisiz hapis yatmaktan kurtarmış oldu.

‘Tutku derecesindeki aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisi’

Kararın gerekçesinde cezanın neden ‘tasarlayarak öldürme’den verilmediği sanığın ‘tutku derecesindeki aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisinde olmasına bağlandı.

“Sanık, maktülenin evlenme isteğini bir türlü kabul etmemesi, ayrılma düşüncesini kendisine hissettirip açıklaması sonucu içindeki tutku derecesindeki aşırı sevgiden kaynaklı duygusallığın etkisi ve ruh hali üzerinde yarattığı hiddetle yanına bıçak alarak maktule ile her zaman buluştukları parka gitmiş ve o hiddetin sonucu olarak maktuleye bıçak darbelerini vurmuştur” denilen gerekçede,“Duygusal çökü

ntü ve hiddetin maktuledeki bıçak darbeleri sayısı ile ortaya çıktığı, hiddetin sanığın soğukkanlı düşünme ve hareket etmesini engellediği, dolayısıyla ta

sarlamadan söz etmenin mümkün olmadığı anlaşılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Hatice-Kacmaz