Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen Halit Çelenk Hukuk Ödülleri, Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu başkanlığındaki Gezi Hukuki İzleme Grubu tarafından hazırlanan “Demokrasi ve Totalitarizm Sarkacındaki Türkiye-Gezi Raporu” ile Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak tarafından kaleme alınan “İnternet ve İfade Özgürlüğü Konulu Çalışmalar- Twitter ve YouTube Erişim Engelleme Kararlarının Kaldırılması Başvuruları” adlı eserlere verildi.

SAVUNMAHAREKETİ.ORG-Denizlerin avukatı olarak tanınan ve hayatı boyunca demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren devrimci avukat Halit Çelenk adına düzenlenen Hukuk Ödülleri Töreni, 6 Mayıs 2015 tarihinde, TBB Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törenin açılışda konuşan TBB Başkan Yardımcısı Başar Yaltı, özellikle bugünlerde Halit Çelenk’in devrimci bakış açısına ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, “Halit Çelenk belki mahkemelerde dava kaybetmiştir ama halk mahkemesindeki davasını kazanmıştır” diye konuştu. Seçici kurul adına konuşan Erşen Sansal ise, “Halit Çelenk en zor zamanlarda avukatlık mesleğini yapmıştır. Buna rağmen hiçbir zaman devrimci duruşundan ödün vermemiştir. Aramızdan ayrılalı 4 yıl oldu. Haksızlığın olduğu, hukuksuzluğun arttığı bir ortamda Halit Çelenk’i unutmadık ve aramızda, yanımızda olduğunu hissediyoruz” ifadelerini kullandı.

Program, ödüle layık görülen eser sahiplerine ödüllerinin verilmesiyle son buldu. Prof. İbrahim Kaboğlu başkanlığındaki Gezi Hukuki İzleme Grubu tarafından hazırlanan “Demokrasi ve Totalitarizm Sarkacındaki Türkiye- Gezi Raporu” ile Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak tarafından hazırlanan “İnternet ve İfade Özgürlüğü Konulu Çalışmalar- Twitter ve YouTube Erişim Engelleme Kararlarının Kaldırılması Başvuruları” adlı eserler ödüle layık bulundu.

Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi doktora öğrencisi Göksu Uğurlu’nun “Uluslararası Hukukta Üçüncü Dünya Yaklaşımlarına” dair yüksek lisans tezine ve SBF İdare Hukuku araştırma görevlisi Nazile İrem Yeşilyurt’un “İdari Yargıda Yürütmenin Durdurulması ve İvedi Yargılamaya” dair makalesine de teşvik ödülü verildi.

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”9″ gal_title=”Halit Çelenk Ödülleri-2015″]