Kadıköy’de bıçaklı saldırıda öldürülen ÖDP ve Birleşik Haziran Hreketi üyesi Bahadır Grammeşin’in öldürülmesine ilişkin davanın üçüncü duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, 4 tutuklu sanığın tutukluluğun devamına karar vererek, davayı 8 Haziran’a erteledi.

İstanbul Kadıköy’de 9 Mayıs 2015 tarihinde kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken bir çetenin saldırısı sonucu hayatını kaybeden ÖDP ve Haziran Hareketi üyesi Öğretmen Bahadır Grammeşin‘in öldürülmesine ilişkin davanın üçüncü duruşması bugün Kartal Anadolu Adliyesi’nde görüldü. Davada 5’i tutuklu, 5’i tutuksuz olmak üzere toplam 10 sanığın yargılandığı duruşma 8 Haziran’a ertelendi.

Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 5’i tutuklu 10 sanığın yargılandığı davada bir önceki duruşmada hakkında tutuklama kararı çıkan firari sanık Cemal Diri, yakalanamadığı için duruşmaya getirilemedi.

Duruşmada Sanık Oğuzhan Çiftçi’nin baro tarafından atanan avukatı sanığı savunamayacağını belirtip istifa etti.

Savunma yapan tutuklu sanık Yahya Burak Ataç ise, “stresten dolayı kan basıncının yükseldiğini” ve Grammeşin’e şemsiyeyle vurduğunu iddia etti. Öldürücü darbede bulunmadığını öne süren Ataç, tahliye talep etti.

Duruşmada söz alan Grammeşin’in avukatlarından Özlem Özkan da, tutuksuz sanıklardan Hasan Özcan’ın bir kişiyi bıçakla yaraladığını ve Grammeşin’in ölümüne yardım ettiğini belirterek tutuklama talep etti.

Avukatların taleplerinin ardından savcı, tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamını, görüntülerle ilgili bilirkişi raporunun beklenmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, 4 tutuklu sanığın tutukluluğun devamına, hakkında tutuklama kararı olan firari Cemal Diri hakkında yakalama kararı çıkarılmasına ve görüntülere dair bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 8 Haziran’a erteledi.

Duruşma sonrası açıklama yapan Grammeşin’in avukatları, 8 Mayıs’ta Grammeşin için Edirne’de yapılacak anıt mezar açılışına ve 9 Mayıs’ta Kadıköy’de yapılacak anmaya çağrı yaptı.

 

bahadir-grammesin-davasinin-3-durusmasi-bugun-i-canli-blog-131726-5