Haziran Direnişi’nin ilk günlerinde, Taksim Gezi Parkı’nda kalan eylemcilerin çadırlarının yakılmasıyla ilgili iddianame tamamlandı. O dönemde İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olan Ramazan Emekli hakkında 6 yıla kadar hapis istendi.

NTV‘de yer alan habere göre; 2013’te, Haziran Direnişi’nin önemli dönemeçlerinden olan eylemcilerin çadırlarının yakılması olayıyla ilgili iddianame tamamlandı. Dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli’nin, 6 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülmesini protesto eden yurttaşların Gezi Parkı’nı “işgal ederek” çadır kurdukları belirtildi. Müdür Yardımcısı Emekli’nin, çadırları toplayan zabıtaya, “çadırları toplamakla uğraşmayın, yakın gitsin” talimatı verdiği belirtildi.

İddianamede, Müdür Yardımcısı tarafından verilen bu talimat üzerine, zabıtaların, yönetmeliğe aykırı şekilde görevlerini kötüye kullanarak, çadırları yaktıkları; bu şekilde, çevrede korku ve panik yaratıldığı vurgulandı.

İddianamenin kabul edilmesi halinde Ramazan Emekli, 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

O gece yaşananlar ve sonrası kameralara şöyle yansımıştı:  

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=PNPHd7vFcmU[/embedyt]