Antalya’da Gezi eylemlerine katılan 13 çocuğun yargılandığı dava sonuçlandı. Mahkeme 4 çocuğa hapis cezası verdi.

SOL.ORG.TR’nin haberine göre; Antalya’da 1 Haziran 2013’teki Gezi eylemlerine katılan 13 çocuğun yargılandığı dava sonuçlandı. 3 çocuğa barikat kurma, taş atma gibi suçlardan 8’er ay 10’ar gün hapis cezası verildi. 1 çocuğa kamu malına zarar vermekten verilen 6 ay 20 gün hapis cezası ise 4 bin TL para cezasına çevrildi.

Mahkeme, 13 çocuk hakkındaki ‘toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçlamaya ilişkin, anayasal tepki, düşünce açıklama ve protesto haklarını kullanma niteliğindeki bu eylemlerinde suç unsuru bulunmadığından hepsi için beraat kararı verdi. Mahkeme B.T.İ., L.B., U.B.D. ve B.D. hakkında, görevli memurlara karşı direnme suçlamasına ilişkin yeterli somut deliler elde edilemediği gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Aynı davada M.B.Y., İ.Ş. ve B.K. adlı üç çocuğa ise görevli memurlara direnme suçunu işledikleri, birden fazla kişiyle, silahtan sayılan cisimlerle polise karşı zincirleme olarak bu suçu işledikleri gerekçesiyle 15’er ay hapis cezası verildi. Bu cezalar 18 yaşını doldurmadıkları ve samimi beyanlarından dolayı 8’er ay 10’ar gün hapis cezasına düşürüldü. 3 çocuğun daha önce sabıkaları olmadığı için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 3 yıl süreyle denetime tabi tutulmalarına hükmedildi.

Davada B.K. adlı çocuğa ise Cumhuriyet Meydanı’ndaki eylem sırasında fiber polis noktası kulübesini devirerek üzerinde zıplamak suretiyle kamu malına zarar verdiği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verildi. Bu ceza 18 yaşını doldurmadığı ve samimi beyanda bulunduğu için 6 ay 20 güne düşürüldü. Kamu zararı giderilmediğinden ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığından hapis cezası 4 bin TL para cezasına çevrildi.