Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker’e karşı Agrobay Seracılık tarafından “Rusya’ya domatesler de ‘Bayburt’tan” başlıklı yazısı nedeniyle 1.5 milyon TL’lik dava açıldı. “Rusya’ya Domatesler Bayburt’tan” Başlıklı Yazıyı Okumak İçin TIKLAYIN!

Gazeteci Çiğem TOKER ödeyemeyeceği bir tazminat davası ile karşı karşıyadır. Bu dava kabul edilemez. Çünkü; gerek evrensel hukukun gerekse Anayasa (Madde 28) ve Basın Yasası’nın (Madde 3) güvence altına aldığı basın özgürlüğü, basının siyasal erki denetlemesinde ve toplumun düşünce özgürlüğünün gelişiminde önemli görevler üstlenmesinden kaynaklanmaktadır. Haber verme ve eleştirme hakkı,  demokratik yaşam biçiminin bileşenlerinden biri olduğundan,  tartışılamayacak haklardandır.

Bu hakkın kullanımı, astronomik rakamlarla ifade edilen tazminat davası ile tehdit edilemez. Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk  Bildirgesi’nde Gazetecinin sorumluluğu, “gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır..” şeklinde ifade edilmiştir. Verilen haber bu kurala uygun olup, Kamu İhale Kanunu’nu ihaleye giren şirketlere göre ayarlayan siyasal iktidar, 22 kez değiştirdiği Yasa’nın habere konu olmasından kimse gocunmasın ve dava yoluyla tehdit etmesin.  

Habere konu edilen olay, gerçek ve günceldir, kamu ilgi ve yararı vardır, açıklanış şekliyle konusu arasında düşünsel bir bağ da bulunmaktadır. Savunma Hareketi olarak gazeteci Çiğdem Toker’in yanındayız.

SAVUNMA HAREKETİ