Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, seçim barajı tartışmalarına ilişkin, “Ben çok anlamadım, siyasi iktidar, faşist 12 Eylül rejiminin getirmiş olduğu yüzde 10 barajı kalsın mı diyor? Ben gerçekten dediğini sanmıyorum. Diyemez. Diyorsa o zaman ‘Ben 12 Eylül’ün devamını istiyorum’ diyordur” ifadelerini kullandı.

GERCEKGUNDEM.COM’un haberine göre; Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) ve Malatya Barosu tarafından düzenlenen TÜBAKKOM 12’nci Dönem 3’ncü Genel Üye Toplantısı’na katılmak üzere Malatya’ya gelen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, programın düzenlendiği otelde basın toplantısı düzenledi. Gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmeler yapan Feyzioğlu, aralarında çok farklı siyasi düşünceden, farklı dünya görüşünden olan arkadaşları olduğunu, bunların zenginlikleri olduğunu ifade etti. Ortak paydalarının, bu ülkenin milletiyle bölünmez bütünlüğüne olan, hukukun üstünlüğüne olan aşkları olduğunu anlatan Feyzioğlu, “Bu noktada şu hususun altını özellikle çizmek istiyorum; Türkiye, giderek derin bir kutuplaşma içerisinde. Birbirimizden duygusal olarak kopuyoruz. Yani, sadece bölgesel anlamda değil, mezhepsel anlamda, siyasi ideoloji anlamında bir kutuplaşma içerisindeyiz. Bu kutuplaşmanın üstesinden gelmenin tek yolu, ortak bir lisanı kullanmamızdır. Bu ortak lisan, hukukun üstünlüğü lisanıdır. Biz Türkiye’yi insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü paydasında buluşturacak bu ortak lisanı konuşuyoruz ve tüm Türkiye’ye de bunu hakim kılmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Son günlerde gündemde olan seçim barajının 12 Eylül ürünü bir uygulama olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, “Ben çok anlamadım, siyasi iktidar, faşist 12 Eylül rejiminin getirmiş olduğu yüzde 10 barajı kalsın mı diyor? Ben gerçekten dediğini sanmıyorum. Diyemez. Diyorsa o zaman ‘Ben 12 Eylül’ün devamını istiyorum’ diyordur. O zaman milli irade taraftarlığında bir şüphe var. Ben inanmıyorum. Sandıktan çıkan ve ’12 Eylül’le hesaplaşıyoruz’ diye referandumlar yapan bir siyasi iktidarın, 12 Eylül faşist rejiminin yüzde 10 barajının muhafaza edilmesi için polemiğe gireceğini sanmıyorum. 12 yıl biz atladık, bizden önce de 28 yıl başkaları unutmuş bu barajı kaldırmayı. Baraj geleli 32 sene olmuş. Artık ’32 senedir bu baraj aşılmıştır’ deyip, hemen yarın kaldırmalarını bekliyorum” dedi.

Yargı Paketi Tartışılmadı

Yargı paketini de değerlendiren Metin Feyzioğlu, şunları söyledi: “Bizim paketler konusundaki duruşumuz çok açık. ‘Ben yaptım oldu’ diye, birileri önümüze bir şeyler getirsin. Biz anlamıyoruz bunları. Takipte edemiyoruz. Gerçekten sıkıntılı. Biz hukukçularız ve mesleğimiz avukatlık, ama pakette ne geldi, ne değişti, gelen 2 ay sonra bir daha değişti mi, değiştiyse ne kadar kalacak? Yani ‘Yok kanun, yap kanun. Olmadı baştan yaz kanun. Hadi canım sıkıldı bir daha yaz kanun.’ Böyle yap-boz mantığı olmaz. İktidardan iktidara değişmeyen, yargıyı tarafsız, bağımsız ve adil yargılama yapabilen, hesap verebilir hale getirebilen bir sistemi hem iktidarın hem de muhalefetin önüne koyduk. Peki ne oldu? Ne iktidar ne de muhalefet dönüp bakmadı. Çünkü yanlış soruyla başlıyorlar. ‘Yargı bana nasıl bağımlı olabilir?’ sorusuyla başlayan doğru yolu bulamaz.”

Sivil Anayasa İsteyenlerin Önünde Bir İmtihan Vardır

Feyzioğlu, sivil anayasa isteyenlerin önünde bir imtihan olduğunu kaydedip, “Sivil Anayasa istiyorum’ diyenlerin önünde bir imtihan vardır. Bu imtihan, bu dünyadadır, öbür dünyada değil. Askerin yaptığı faşist anayasanın sonrasında konulan ve kanunla konulan yüzde 10 barajıdır. Sivil anayasa deyip de, ‘Anayasa’yı değiştirelim’ cümlesini sarf edenlerin, kanunla yüzde on barajını kaldırmasını bekliyorum. Yüzde on barajını kaldırırlarsa, sivil Anayasa taleplerinde samimilerdir. Kaldırmazlarsa, askerin kanunla dayattığını, faşist diktanın kanunla dayattığını koruyorlardır. Artık 32 sene korudular, yeter” dedi.

Yargıtay adli yıl açılış törenlerinin kaldırılmasını da eleştiren Metin Feyzioğlu, bir gazetecinin, ‘Sizin konuşmanızın ardından Yargıtay adli yıl açılış törenlerinin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?’ sorusunu şöyle cevaplandırdı: “Konuşmalarımızı gazeteden okuyacaklar maalesef. O bizim için problem değil, kendileri için sıkıntı. Biz Anıtkabir’de yaparız. Oradan bir stadyuma geçeriz. O salonların alamayacağı sayılardan söz ediyorum, töreni kapalı alanda yaparız diyemiyorum. Öyle büyük alanlarda yaparız ki, 10 binlerce avukat ve yüz binlerce vatandaşımızla birlikte yaparız. Her yasak, kurumların millet tarafından sahiplenilmesini sağlıyor. Biz kendimizi, milletimize emanet ettik. Dolayısıyla bizim yerimiz sağlamdır.”

 

 Metin Feyzioğlu’nun Değerlendirmeleri:

http://www.youtube.com/watch?v=4dmaw6CZJRQ