Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği  (TMMOB) tarafından Ordu Fatsa’da siyanürlü altın madenciliğine ilişkin açılan davalar kapsamında bölgede bilirkişilerin katılımıyla keşif yapıldı. Siyanür ile yapılacak altın madenciliğinin geniş bir bölgeyi olumsuz etkileyeceği,  yer altı ve yer üstü sularının kirleneceği belirtiliyor.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG-Ordu ili, Fatsa ilçesi Bahçeler mahallesi Engiz mevkiinde mevkiinde Londra merkezli “Starex International” adlı şirketin Türkiye uzantısı olan Altıntepe Madencilik tarafından yapılması planlanan altın madeni işletmesi ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği “ÇED olumlu” kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle TMMOB tarafından geçtiğimiz yıl dava açılmıştı. Aynı şekilde Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Oymak, Hıdırbeyli, Yurteri, Kaledibi mahallelerinde 33 bin dönümlük alanda gerçek kişiye verilen maden arama ruhsatının iptali için de TMMOB tarafından dava açılmıştı.

Bu kapsamda 20 Mart 2015 tarihinde yargılama süreci kapsamında bölgede keşif yapıldı. Bilirkişi heyeti alana jandarma eşliğinde geldi. Yöre halkı, Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu pankartlarıyla ve dövizleriyle bilirkişi heyetini karşıladı. Fatsa ve Ünye halkı heyetini karşılamak üzere insan zinciri oluştururken, maden sahası ise jandarma ablukası altında alındı. Bilirkişi heyetinin incelemeleri sırasında madenci şirket sunum yapmak istedi, ancak heyet bunu kabul etmedi. Heyetin incelemelerine TMMOB avukatları da eşlik etti.

Altıntepe Madenciliğe verilen “ÇED olumlu raporunun” iptali davası kapsamında yapılan incelemede işletme inşaatının neredeyse tamamlandığı görüldü.  Meskun mahallin ve köylülerin bahçelerinin bitişiğinde siyanür linçi ile altın işleneceği anlaşıldı. Keşif bölgesinde evlerin altıda maden aranacağı anlaşıldı. Söz konusu altın rezervinin Ordu’ya 4 kilometre kadar yaklaştığı ve aramanın Ordu’ya kadar uzanacağı dile getirilmektedir.

[Best_Wordpress_Gallery id=”6″ gal_title=”Fatsa”]