Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Türkiye’nin en eski sinema salonlarından biri olan Emek Sineması’nın yerinde yükselen projeyle ilgili İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı.

SAVUNMA HAREKETİ ORG-İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Beyoğlu’nda bulunan Emek Sineması’nın yıkımına durdurma kararı verdi. Ayrıca mahkeme, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve yıkımda yetkili Barış Çelikkan, Mehmet Ali Kaplan ve İlhan Turan hakkında soruşturma izni verdi. Emek Sineması’nın da içinde bulunduğu yapı, rant uğruna yıkıldı. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına karşı yapılan itirazı değerlendirerek 19 Aralık 2014’te, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, “kamu yararı ve hukuka uyarlılık bulunmadığı” ve “tarihi ve kültürel mirasların telafisi güç, hatta imkansız zararların doğmasına yol açacağı” gerekçeleriyle bu kararı aldığını kaydetti.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, böylelikle “yürütmeyi durdurmaya yapılan itirazı” kabul ederek İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nin 20 Kasım 2014’de aldığı kararı da ortadan kaldırarak, davayı 9. İdare Mahkemesi’ne iade etti. Mahkeme, daha önce Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Barış Çelikkan, Mehmet Ali Kaplan ve İlhan Tuğran hakkında verilmeyen soruşturma iznini de bozarak, bu kişiler hakkında soruşturma iznini verdi.

“Mücadeleye Devam”

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, konuya ilişin Karaköy’deki binasında bugün (13 Ocak 2015) basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Mimar Mücella Yapıcı ve Avukat Can Atalay, katıldı. Mimar Mücella Yapıcı, kararın kendilerine 8 Ocak 2015’te tebliğ edildiğini, bu tarihten itibaren Emek Sineması’nda yapılacak tüm işlemlerin suç olduğunu vurguladı. Yapıcı, Emek Sineması’nın yıkımına karşı yürütülen hukuki mücadeleye ilişkin sunum yaptı, ardından açıklama yaptı. Verilen kararın gecikmişte olsa haklı olduklarının kanıtı olduğunu ve önemli olduğunu vurgulayan Yapıcı, “Emeği ve yıkım sürecini unutacaklar diyenler yanılıyorlar. Kentimize, emeğimize, mesleğimize, değerlerimize yapılan hiçbir saldırıyı unutmadık, unutmayacağız. Ve tüm ilgililer kültür, tarih ve doğal varlıklarımıza karşı işlemiş oldukları tüm suçlar için yargı ve kamuoyu önünde hesap verene kadar, yasal ve toplumsal mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

Yıkıma karşı sinema önünde eylem yapan sanatçılar, kent ve yaşam savunucuları, defalarca polisin saldırısına maruz kalmıştı.

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=oeIC77ThA3E[/embedyt]