Türkiye Barolar Birliği, Av. İsmail Akkaya’nın katledilmesini protesto etmek için bir günlük duruşmalara katılmama önerisini desteklediğini açıkladı. Avukatların yarın (23 Aralık 2014) ülke çapında yarın yapılacak duruşmalara katılmaması bekleniyor.

SAVUNMA HAREKETİ.ORG- Türkiye Barolar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Gaziantep Barosu üyesi Av. İsmail Akkaya’nın katlini ve bundan önce yaşanan saldırıların lanetlendiği vurgulanarak şöyle denildi:

“Avukatlar, barolar ve Türkiye Barolar Birliği olarak hukuki sorun ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini, hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını ve herkesin hakkını almasını sağlamaya, ülkemizin gerçek hukuk devletine ve eksiksiz demokrasiye ulaşmasını gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Uğradığımız saldırıların hiçbiri bizi bu çabalarımızdan ve yasamızla verilen görevimizi yerine getirmemizden alıkoyamayacaktır.

Bu konudaki kararlılığımızı göstermek ve bundan sonra yapacaklarımıza başlangıç olmak üzere Gaziantep Barosu Yönetim Kurulu’nun, meslektaşlarımızın tüm ülkede 23 Aralık 2014 tarihinde duruşmalara katılmamaları önerisini desteklediğimizi bildiriyoruz.”