Fotoğraf: Reuters

MİT TIR’ları haberleri nedeniyle ‘askeri ve siyasi casusluk’la suçlanan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hapis cezasına çarptırıldı. Dündar devletin gizli belgelerini elde edip yayınlamaktan yedi yıl hapis cezası aldı, ceza beş yıl 10 aya indirildi. Aynı suçtan Gül’e de altı yıl hapis cezası verilip beş yıla indirildi.

Dündar ve Gül hükümeti ortadan kaldırma suçlamasından beraat etti. İkili hakkındaki casusluk suçlaması da düştü. Örgüt üyeliği ve örgüte yardım suçu yönünden ikilinin dosyalarının ayrılmasına karar verildi.

Dündar ve Gül hakkında tutukluluğa hükmedilmezken yurtdışı çıkış yasağı kaldırıldı.

Can Dündar ve Erdem Gül, MİT’e 3600 lira avukat ücreti ödeyecek.
MİT TIR’ları haberleri nedeniyle ‘casusluk’tan yargılanan gazeteci Can Dündar, İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’nin önünde silahlı saldırıya uğradı.

Saldırının ardından konuşan Dündar, “Kimdir, nedir bilmiyorum. Silahın bana yöneldiğini gördüm. Kim olduğunu bilmiyorum ama kimlerin hedef gösterdiğini biliyorum. Adliye içinde yıldırmaya çalışıyorlar. Dışarıda silahla yıldırmaya çalışıyorlar” dedi.

Saldırıyla ilgili üç kişi daha gözaltına alındı.

Dündar’a dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırgan gözaltına alınmış, NTV muhabiri Yağız Şenkal da bacağından hafif yaralanmıştı. Saldırgan Dündar’a,“Vatan hainisin” diye bağırarak yakın mesafeden iki el ateş etmişti.