Dilan Dursun’u, Ethem Sarısülük’ün cenaze töreninde gaz bombası fişeğiyle başından vuran polisin tespit edilmesi için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan 3 yazıya 3 ‘farklı’ yanıt geldi. Emniyet, görevli polislere ilişkin birbirinden çok farklı iki liste gönderdi.

RADİKAL’den İSMAİL SAYMAZ’ın haberine göre; Ankara’daki Gezi Parkı eylemlerinde öldürülen Ethem Sarısülük için 16 Haziran 2013’te yapılmak istenen cenaze törenine polis müdahale etmiş, Dilan Dursun adlı genç kadın bu sırada ‘shortland’ adı verilen polis aracından atılan gaz bombasıyla başından vurulmuştu. Savcılığın, Dilan Dursun’a atış yapan polisi belirlemek için yazdığı üç yazıya üç farklı yanıt verildi. Ankara Emniyeti ilk yanıtında, 9 araçta görevli 18 gazcı polisin ismini bildirdi. İkinci yazıda, “Araçlarda görev alan gazcı personelin kim olduğu tespit edilememiştir” denildi. İki ay önce gönderilen üçüncü yazıda, yeni bir liste gönderildi. Ancak bu kez iki liste arasında büyük farklılıklar oluştu: Belirtilen araçların ve personelin sayısı değişirken, araçlarda görevli personellerin isimleri de farklı çıktı. Öyle ki gönderilen ilk listede yer alan bazı araçlardaki polislerin isimleri yazılırken; ikinci listede, aynı polislerin “anlık görevlendirme nedeniyle tespit edilmediği” yazıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Emniyet’ten Dursun’un vurulduğu Kurtuluş Parkı’yla Kıbrıs Caddesi Kavşağı üzerinde görev almış zırhlı araçlardaki gazcıların isim listesi istendi. Güvenlik Şube Müdürü Mehmet Harman, 8 Temmuz 2013’te gönderdiği yanıtta, ‘shortland’ adı verilen beş zırhlı araç ile dört TOMA’nın görev yaptığını, bu araçlarda 18 polis memurunun bulunduğunu bildirdi. Savcılık aynı soruyu, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne yöneltti. Şube Müdürü Fatih Umutlu’nun 21 Kasım 2013’te gönderdiği yanıtta, şube envanterinde bir adet beyaz renkli shortland aracın bulunduğu; o gün Elazığ, Osmaniye, Mardin, Bitlis, Muş ve Siirt illeri ile Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat ve Terörle Mücadele Şubesi’nden toplam 11 shortlandın sürücü ve operatörleriyle birlikte görevlendirildiği ifade edildi. Araçlarda sabit gazcıların görevlendirilmediği ve anlık görevlendirme yapıldığı belirtilerek, “Görev yoğunluğu nedeniyle takviye gelen unsurların kaydı tutulmamıştır” denildi. Yazıda, “Araçlarda görev alan gazcı personelin kim olduğu tespit edilememiştir” denildi.

15 Ay Sonra İsimler Değişti

Bu arada, MOBESE kameralarını inceleyen Jandarma Kriminal, Dursun’a, shortlandın üzerinde bulunan beyaz kasklı bir polis tarafından atış yapıldığını saptadı. Bunun üzerine bu polis memurunun kim olduğu Emniyet’e soruldu. Güvenlik Şube Müdürü Adem Arslanoğlu, 10 Ekim 2014’de verdiği yanıtta, Jandarma Kriminal tarafından belirlenen görüntülerdeki araca ilişkin, “Görüntülerde bulunun shortland aracının hangi birime ait olduğunun tespit edilemediği, ayrıca görev yoğunluğu ve anlık görevlendirme gibi hususlar göz önüne alındığında shortland araçlarında gaz teçhizatı kullanmakla görevli personelin tespitinin mümkün olmadığı” ifade edildi. Fakat o gün bölgede görev yapan sekiz shortlandın ve bu araçla görev yapan sekiz personelin isimleri bildirildi. Dört araçtaki gaz personelin ise “anlık görevlendirildiği” için bilinmediği vurgulandı.

Bu kez de 15 ay arayla gönderilen birinci ve ikinci liste arasında farklılıklar oluştu. İlk listede, Mardin Shortland’da E.B.ve A.S.’nin görevli olduğu belirtilirken, ikinci listede bu araçta anlık görevlendirme yapıldığı kaydedildi. Siirt Shortland’da Ö.B. ve K.B.’nin görevli gösterilirken, ikinci listede O.G. ve O.Z.’nin adı bidirildi. Elazığ Shortland’da Ü.A. ve S.K.’nin adı yazılıyken, bu kez A.H. ve S.Y. gösterildi. İkinci yazıda, Elazığ Shortland’da görevli gösterilen A.H., ilk yazıda 34-74 Shortland’da görevli sayılmıştı. İki farklı yazıda tutarlılık gösteren tek bölüm ise Muş Shortland oldu. Ancak burada da M.K.’nin adı listeden silindi. Dursun’un avukatı Tonguç Cankurt, çelişki bilgiler veren Emniyet hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirterek, şunları söyledi:

“Bir yılı aşkın bir süredir defalarca kendisinden bilgi ve belge talep edilen Ankara Emniyeti’nin verdiği her cevabın çelişkili olması açıklanması gereken bir durumdur. Bir yıl içinde görevlendirme listeleri nasıl değişmiştir veya 2013 yılının Temmuz ayında bildirilmeyen isim ve araçların şimdi bildirilmesinin sebebi nedir?” diye sordu.

Dilan Dursun’un vurulma anı kameralara şöyle yansımıştı: 

[embedyt]http://www.youtube.com/watch?v=Soa6cfRYgXY[/embedyt]