Aliağa’ya yapılmak istenen termik santralın ÇED raporuna dair itiraz davasının dünkü duruşmasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü avukatı şirketi savunup halkı suçladı.
55ea871af018fbb8f885d51f

Termik santrallar, demir çelik fabrikaları ve gemi söküm tersaneleri ile yıllardır sanayinin rantına terk edilen İzmir Aliağa’ya yapılmak istenen yeni bir termik santral projesi ÇED raporuna EGEÇEP tarafından yapılan itiraz davası dün görüldü.
Birgün’den Gülsen Candemir’in haberine göre;

İzmir Adliyesi 3. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün avukatları, santralı yapacak olan Azeri devlet petrol şirketi SOCAR Türkiye Enerji A.Ş.’yi savunup halkı ve çevre örgütünü suçlaması dikkat çekti.

‘Bu yükü kaldıramaz’
İthal kömür ile çalışması planlanan termik santralın ÇED Olumlu raporu halkın katılımı toplantısı tepkiler nedeni ile yapılmadığı halde verilmiş, EGEÇEP ise, raporun iptali için dava açmıştı.

Santralın Aliağa’yı yaşanmaz hale getireceğini ifade eden EGEÇEP avukatlarından Esin Kaya, “Aliağa daha fazla sanayi yükünü kaldıramayacak durumda. 25 yıldır sermaye tarafından yeterince kirletilen Aliağa, artık daha fazla kirletilmemeli. İzmir’in hava kirliliğinin yüzde 10’u Aliağa’dan geliyor, Eğer bir termik santral daha yapılırsa, telafisi imkânsız zararlar oluşacak” diye konuştu.

‘Kalkınmaya izin verin’
Duruşmada şirket avukatlarının yanında yer alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Avukatı Muhammed Sönmez EGEÇEP avukatlarını eleştirerek, halkın projeye itiraz etmediğini iddia etti. Sönmez, “Ülkemizin bağırıp çağırmaya değil, yatırıma ve kalkınmaya ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

‘Orman vasfı yok’
Azeri devlet petrol şirketi SOCAR Türkiye Enerji A.Ş.’nin avukatları ise 27 ayrı kurumdan santralın yapılması için onay aldıklarını, çevreye zararsız bir tesis kurulacağını ve alanın orman vasfını yitirmiş olduğunu savundu. Tüm tarafların görüşlerini alan mahkeme heyeti, kararın on gün içerisinde açıklayacağını bildirdi.