Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları davanın 3. duruşması gerçekleşti.Dava, basına ve izleyicilere kapalı olarak görüldü. Savcı, Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı “MİT TIR’ları haberi davası”nın, Yargıtay 16. dairede savcılar ile askerlerin yargılandığı davayla birleştirilmesini istedi. Mahkeme, dosyanın Selam Tevhid dosyasıyla birleştirilmesi talebini reddetti.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberleri nedeniyle yargılandıkları davanın 3. oturumu İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 14. Ağır Ceza Makemesi’nde yapıldı.

Saat 10:00’da başlayan duruşmaya CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker ile HDP Milletvekili Garo Paylan ve Osman Baydemir, eski CHP Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, DİSK eski Genel Başkanı Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler, Gazeteci Yazar Hasan Cemal’in de aralarında bulunduğu grup, Gül ve Dündar’a destek vermek için adliyeye geldi.

Dava, 6 Mayıs 2016’ya bırakıldı.

Can Dündar mahkemenin bu kararı reddetmesiyle ilgili, duruşma sonrası şu açıklamayı yaptı:

“Ergenekon’da bir örneğini gördüğümüz bir olayı bizde de denemek istediler. Bizi de ilgisiz bir davanın içine atıp belki uzun süre yargılamayı planlıyorlardı, bu plan çöktü. O açıdan ben bunu çok önemsiyorum.

Yaptığım gazeteciliktir ve öbür davayla hiçbir ilgisi olmadığını mahkeme oybirliği ile tescillemiş oldu.

Böylece ben beraata bir adım daha yaklaştığımızı düşünüyorum. Gözümüz aydın, darısı akademisyen hocalarımızın başına, onları da alıp gideceğiz buradan.”

Erdem Gül, duruşma savcısının davaların birleşmesi talebini kabul etmemesini mutluluk verici bir gelişme olarak niteledi. Gül, “Savcı, bizim davamızın Yargıtay’da devam eden MİT TIR’ları davasıyla birleştirilmesini talep ederek her iki davanın da birbiriyle iddia edilen suçlar bakımından yakınlık taşıdığını söyledi. Mahkeme talebi reddetti” dedi.