Muğla 2’nci İdare Mahkemesi, Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde yapılması planlanan Geriş Rüzgar Enerji Santrali (RES) inşaat çalışmaları için verilen bakanlık izni hakkında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Muğla 2’nci İdare Mahkemesi, Muğla‘nın Bodrum İlçesi’nde yapılması planlanan Geriş Rüzgar Enerji Santrali (RES) inşaat çalışmaları için verilen bakanlık izni hakkında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. Danıştay 6’ncı Dairesi de RES için verilen kamulaştırma kararı için ‘yürütmeyi durdurma’ verdi. Arazi sahipleri ve yaşam hakkı savunucuları, her iki kararı sevinçle karşıladı.

Bodrum‘da ki iki mahalleye rüzgar enerjisi santrali kuracak olan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.’nin Geriş RES inşaatı çalışmaları Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’nce durduruldu. Ayrıca Danıştay 6’ncı Dairesi, RES için verilen kamulaştırma kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar arazi sahipleri ile RES’lerin yerine karşı olan çevreciler tarafından sevinçle karşılandı. Arazi sahiplerinin avukatlığını yürüten Remzi Kazmaz, açıklama yaptı.

“Köylülerin izni olmadan arazilerini kullanmalarına izin vermemiz mümkün değildi”

Geriş köylülerinin tepkilerine rağmen şirketin çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen avukat Kazmaz, ” Danıştay 6’ncı Dairesi, kamulaştırma ile ilgili kararı durdurdu. Davalar devam ederken şirketin çalışmalarını sürdürmesi, köylülerin izni olmadan arazilerini kullanmalarına izin vermemiz mümkün değildi. Burada hukuk ayaklar altına alındı. Aylardır Bodrum halkına yöredeki arazileri olan vatandaşlara, arkeolojik ve doğal site rağmen burada açılan davalar bitmeden çalışamazlar dedik. Yerel idarenin uyarılarını da ciddiye almadılar. Nihayet beklediğimiz ve Bodrum‘daki katliamı durduracak karar çıktı. Bu süreçte bize destek veren tüm belediye ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

Geriş tepesinde bir araya gelen köylüler, kararı kutladı. Bodrum Birleşik Haziran Hareketi 11 Aralık Cuma günü saat 11.00’da  Belediye Meydanı’nda açıklama yapılacağını duyurdu.

resss