YÖK eylemi için Beyazıt’taki İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi önünde toplanarak yürümek isteyen öğrencilere polis saldırdı. Antalya’da da Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine saldıran polis çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. YÖK’ün kuruluş yıl dönümünde Beyazıt’ta eylem yapmak isteyen İstanbul Üniversitesi öğrencilerine polis saldırdı. Kampüs içerisinde de öğrencilerin bulunduğu, 40’a yakın gözaltı olduğu aktarıldı.

Polis “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi değil artık, bunu öğreteceğiz size”

Polis, Beyazıt’taki YÖK protestosunda Bianet muhabiri Beyza Kural’ı haberi takip ederken ters kelepçe takarak polis aracına bindirdi. Bu sırada Kural’ın fotoğraf makinesinin kartına el koymaya çalıştı ve “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi değil artık, bunu öğreteceğiz size” diye bağırdı.

bianet’te yer alan habere göre polis Kural’ın boynuda asılı olan gazeteci kimliğini de çekip kopardı.

Kural, diğer gazetecilerin çabasıyla serbest bırakıldı.

Üniversiteye TOMA sokuldu.

Akdeniz Üniversitesi’nde de YÖK protestosuna izin verilmedi. Polis ve ÖGB öğrencilere saldırarak gözaltına aldı.

Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi Merkezi Yemekhane önünde bir araya gelen öğrenciler, YÖK’ün kuruluş yıldönümünü için rektörlük önüne kadar yürümek istedi. Yürüyüşe geçen öğrencilerin önü polis tarafından kesildi. Öğrenciler rektörlük önüne gitme konusunda direnince TOMA ve polis müdahalesiyle 9 öğrenci gözaltına alındı.

gazeteci