Gezi direnişinde polis tarafından atılan gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan soruşturmasına 3 savcı görevlendirildi.

berkin

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Berkin Elvan’ın 2013 yılında gezi direnişinde başına polis tarafından atılan gaz fişeğiyle öldürülmesine ilişkin soruşturma dosyasına 3 savcı görevlendirdi.
Sabah’tan Nazif Karaman’ın haberine göre; Berkin Elvan soruşturmasına bakan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümünün ardından, dosya bir Başsavcı Vekili’ne teslim edilmişti. Bu vekilin başka bir adliyeye tayin olması üzerine Başsavcılık dosya ile ilgili yeni bir görevlendirme yaptı. Dosyaya 3 ayrı savcı görevlendirildi.
Adli Tıp tespit edemedi
Berkin Elvan dosyasında olay günü Okmeydanı Bölgesi’nde görev yapan ve gaz bombası kullanabilen 20 polisin isim ve resimleri emniyetçe savcılığa bildirilmişti. Ayrıca özel bir kriminal şirketi de olay yeri görüntülerini inceleyerek olayla ilgisi olduğunu ileri sürdüğü 3 polis memurunun fotoğraflarını savcılığa bildirmişti. Savcılık bu 3 polisin Emniyet’in gönderdiği 20 polisin arasında olup olmadığının tespiti için Adli Tıp’a başvurmuştu. Fakat Adli Tıp söz konusu fotoğrafların flu olduğu gerekçesiyle böyle bir tespitin mümkün olmadığını dosya savcısına bildirdi. Savcılığın yeni görüntüler üzerinde çalıştığı öğrenildi.