Haber/Burak KayaoğluGeçtiğimiz Cuma günü İstanbul Üniversitesi’nde devrimci-demokrat öğrencilere saldıran cihatçı çeteler, 8 Aralık Salı günü yeniden geleceklerini duyurdular. ‘Müslüman öğrencilere ve İslam’a saldırılıyor’ söylemi üzerinden örgütlenmeye çalışan cihatçı çeteler, 8 Aralık Salı günü Beyazıt Meydanı’nda basın açıklaması yapacaklarını duyurdular.

4 Aralık Cuma günü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bahçesinde, çivili sopalarla devrimci-demokrat öğrencilere saldıran bu cihatçı çetelere polis de eşlik etmiş, onlarca öğrenci darp edilirken 47’si de gözaltına alınmıştı.

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Savunma Hareketi avukatlarından Av. Hayati Küçük “Ortadoğu’da vahşi cinayetler işleyen cihatçı çetelerin gençlik içerisinde boy göstermesi, üniversitelerde faaliyetlerini artırması endişe verici bir gelişmedir. Bu oluşumlara kamu görevlilerinin destek vermesi ya da destek veriyor görünmesi vahim olayların habercisi konumundadır. Öğrenci gençliğin can güvenliğinin sağlanması ve genel kamu güvenliğinin korunması için bu çetelere karşı gereken tedbirlerin idari ve adli birimlerce ivedilikle alınması gerekmektedir” dedi.